مراقبت های بعد از بوکال فت
اشتراک‌گذاری

مراقبت های بعد از عمل بوکال فت

مراقبت های بعد از بوکال فت
 • بوکال فت یکی از جراحی‌های زیبایی کم تهاجمی به شمار می‌رود؛ با این ‌وجود به زمان بهبودی قابل‌توجهی نیاز دارد و اثربخشی آن در مراقبت های بعد از بوکال فت است. در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد دوران نقاهت، تغذیه و نکات مهم بعد از عمل بوکال فت بدانید را بررسی کرده‌ایم تا عوارض و خطرات این روش به کمترین میزان برسد و روند بهبودی را سریع‌تر طی کنید.

  بوکال فت چیست؟

  چربی بوکال، چربی بین استخوان گونه و فک است که به صورت شما فرم می‌دهد. همه افراد دارای چربی در این ناحیه هستند؛ اما برخی افراد بیشتر از سایرین در این ناحیه چربی دارند. بوکال فت یک عمل جراحی زیبایی برای برداشتن چربی اضافه از این ناحیه صورت شما است. برداشتن این چربی می‌تواند ساختار استخوانی صورت شما، به‌خصوص استخوان گونه و خط فک را برجسته کند. این روش گاهی اوقات کوچک کردن گونه نیز نامیده می‌شود.

  بوکال فت چیست؟

  دوره نقاهت بوکال فت

  پیش از پرداختن به مراقبت های بعد از بوکال فت باید در مورد دوره نقاهت این جراحی اطلاع داشته باشید که بسته به فرد و وسعت عمل متفاوت است. به ‌طور کلی، بیماران می‌توانند مطابق جدول زمانی زیر انتظار بهبودی را داشته باشند:

  زمان مشخصات دوره نقاهت
  1-2 هفته بعد از عمل ·       تورم و حساسیت قابل‌توجه است.

  ·       درد و ناراحتی حداقلی است.

  ·       ممکن است کبودی در اطراف محل برش وجود داشته باشد.

  2-4 هفته بعد از عمل ·       تورم و کبودی شروع به کاهش می‌کند.

  ·       برش‌ها شروع به بهبود می‌کنند.

  ·       ناراحتی جزئی هنوز وجود دارد.

  4-6 هفته بعد از عمل ·       شاهد محو شدن تورم و کبودی خواهید بود.

  ·       برش‌ها به ‌طور کامل بهبود می‌یابند.

  ·       فعالیت‌های عادی و ورزش می‌تواند از سر گرفته شود.

  توجه به این نکته ضروری است که نکات گفته‌ شده کلی هستند و جدول زمانی بهبودی هر بیمار می‌تواند متفاوت باشد. جراح پلاستیک شما دستورالعمل‌های مراقبتی و نکاتی در مورد تغذیه بعد از عمل بوکال فت را به شما ارائه می‌دهد تا زمان بهبودی کمتر شود.

  جهت دریافت مشاوره، می‌توانید فرم زیر را پر کنید:

  دستورالعمل‌های مراقبتی و نکات مهم بعد از عمل بوکال فت

  آیا می‌خواهید زمان بهبودی بعد از بوکال فت را تسریع کنید؟ در ادامه به چند نکته مهم برای مراقبت های بعد از بوکال فت اشاره شده تا به شما در این راه کمک کند.

  1.    استراحت کافی داشته باشید

  استراحت بعد از بوکال فت ضروری است. مطمئن شوید که به اندازه کافی می‌خوابید و حداقل تا چند روز پس از جراحی از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید. چرت زدن یا استراحت در طول روز برای کمک به بهبودی سریع توصیه می‌شود.

  دستورالعمل‌های مراقبتی و نکات مهم بعد از عمل بوکال فت

  2.    از کمپرس سرد استفاده کنید

  قرار دادن کمپرس سرد روی گونه‌ها یکی از نکات مهم بعد از عمل بوکال فت است که می‌تواند به کاهش تورم و کبودی کمک کند. در واقع استفاده از کمپرس یخ یا حوله یخ‌زده روی گونه‌ها در چند روز اول پس از جراحی، به کاهش التهاب و بهبودی کمک می‌کند.

  3.    از سیگار کشیدن خودداری کنید

  یکی از مراقبت های بعد از بوکال فت خودداری از استعمال دخانیات است؛ زیرا می‌تواند روند بهبودی را کند کرده و خطر بروز عوارض را افزایش دهد. اگر سیگار می‌کشید، سعی کنید تا چند هفته پس از جراحی آن را ترک کنید. برای اطمینان از بهبودی سریع‌تر، حداقل یک یا دو هفته از سیگار کشیدن خودداری کنید.

  از سیگار کشیدن بعد از بوکال فت خودداری کنید.

  4.    دستورالعمل‌های جراح خود را دنبال کنید

  جراح پلاستیک شما دستورالعمل‌هایی برای مراقبت ویژه پس از عمل را ارائه می‌دهد تا به شما کمک کند زمان بهبودی خود را به حداقل برسانید. حتماً این دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کرده تا از عوارض جلوگیری کنید. این دستورالعمل‌ها ممکن است شامل برنامه‌های دارویی، محدودیت‌های ورزشی، مراقبت از زخم و تغذیه بعد از عمل بوکال فت شود.

  بیشتر بخوانید: عوارض بوکال فت ؛ بررسی مزایا، معایب و خطرات بوکال فت

  5.    فعالیت‌های فیزیکی خود را کاهش دهید

  یکی دیگر از نکات مهم بعد از عمل بوکال فت این است که باید ورزش‌های سخت و فعالیت‌های شدید را محدود کنید. فعالیت‌هایی با حرکات شدید مانند دویدن یا پریدن باید متوقف شود؛ زیرا بدن برای بهبودی باید از هر تنش و استرسی دور باشد. در همین راستا از فعالیت‌های شدید بدنی، از جمله فعالیت‌های ورزشی، مقاربت، ورزش‌های هوازی، تمرینات وزنه‌برداری و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. بهتر است فعالیت‌های سبکی را انجام دهید که بدن شما را در این مرحله حساس تحت‌ فشار قرار نمی‌دهد.

  6.    مراقبت علائم عفونت باشید

  هدف از مراقبت های بعد از بوکال فت کاهش خطر بروز عوارض جانبی چون عفونت است. علائم عفونت می‌تواند شامل تب، لرز، قرمزی و تورم باشد. برای جلوگیری از عفونت، محل برش را تمیز و خشک نگه‌ دارید و هر دستورالعمل مراقبت از زخم ارائه ‌شده توسط جراح را دنبال کنید.

  مراقبت علائم عفونت باشید

  7.    برای خواب چیدمان بالش صحیح باشد

  استفاده صحیح از بالش‌ها حین خواب و استراحت تسریع روند بهبودی را تا حد زیادی تضمین می‌کند. برای کاهش تورم سر خود را در حین خواب بالا بیاورید. بالش‌ها را در دو طرف خود قرار دهید تا غلت نخورد و طاق‌باز بخوابید. یک بالش مسافرتی و گردنی می‌تواند به شما کمک کند تا به شکل صحیح بخوابید و سرتان بالاتر بماند.

  بیشتر بخوانید: ورم بعد از عمل بوکال فت؛ بهترین روش‌های کاهش و درمان

  8.    در برابر نور خورشید از خود محافظت کنید

  مراقبت های بعد از بوکال فت شامل محافظت از پوست در برابر نور خورشید می‌شود. برای محافظت از پوست در حال بهبود دوری از تابش مستقیم نور خورشید مهم است. ماندن در سایه می‌تواند به روند بهبودی کمک کند. پس از این عمل جراحی، استفاده از کرم ضد آفتاب با فاکتورهای محافظتی قوی بسیار مهم است. فراموش نکنید که اشعه‌های UVA و UVB می‌توانند فرآیند بهبود را مختل کنند. محصولی با حداقل SPF 30 انتخاب کنید و در صورت نیاز دوباره استفاده کنید.

  9.    بهداشت دهان را حفظ کنید

  حفظ بهداشت دهان و دندان از دیگر نکات مهم بعد از عمل بوکال فت است. برای این کار باید از یک مسواک با موهای نرم استفاده کنید. برای مسواک کشیدن باید فشار سبک باشد و حرکات مسواک به‌ صورت دایره‌ای انجام شود. همچنین برای کمک به ضدعفونی کردن دهان، یک دهان‌شویه مخصوص را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

  بعد از بوکال فت بهداشت دهان را حفظ کنید

  10.سایر مراقبت های بعد از بوکال فت

  • حداقل به مدت 3 هفته از جویدن آدامس خودداری کنید.
  • بعد از درمان پوست خود را لمس نکنید و خراش ندهید. این امر می‌تواند بهبود را به تأخیر بیندازد و جای زخم را افزایش دهد.
  • مطمئن شوید که بانداژها را پس از جراحی با توجه به توصیه جراح خود تعویض کنید.
  • از داروهای تجویزشده برای کاهش التهاب و کمک به بهبود بخیه‌های قابل ‌جذب استفاده کنید.
  • طبق دستور پزشک به‌ آرامی ناحیه برش را تمیز کنید تا از تجمع باکتری‌ها جلوگیری شود و فرآیند بهبود را سرعت دهد.

  بیشتر بخوانید: افتادگی پوست بعد از بوکال فت؛ نگاهی بر عوارض پس از جراحی

  تغذیه بعد از عمل بوکال فت

  نکات مهم بعد از عمل بوکال فت فقط شامل موارد گفته ‌شده نیست و تغذیه هم یک بخش مهم از مراقبت های بعد از بوکال فت است. برای تغذیه به شکل درست باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

  غذاهای نرم بخورید

  پس از بوکال فت، بسیار مهم است که در رژیم غذایی مواد نرم داشته باشید تا ناراحتی را کاهش داده و روند بهبودی را سرعت بخشد. رژیم غذایی خود را به غذاهای نرم محدود کنید که خوردن آن‌ها به جویدن زیاد نیاز ندارد. این غذاها به مدیریت تورم و محافظت از ناحیه جراحی کمک می‌کنند. برخی از غذاهایی که می‌توانید بخورید شامل موارد زیر می‌شود:

  • پوره سیب‌زمینی
  • تخم‌مرغ هم زده
  • ماست
  • بلغور جو دوسر
  • آبگوشت

  غذاهای نرم بخورید

  یک رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشید

  داشتن یک رژیم غذایی متعادل یکی از مهم‌ترین نکات برای تغذیه بعد از عمل بوکال فت بوده و می‌تواند به بهبود سریع‌تر بدن شما کمک کند. غذاهای غنی از مواد مغذی مانند میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین‌های بدون چربی و غلات کامل بخورید. همچنین از مصرف غذاهای حاوی نمک، شکر و چربی‌های ناسالم پرهیز کنید. فراموش نکنید یک رژیم غذایی متعادل همچنین به تأمین انرژی لازم برای بهبودی سریع کمک می‌کند.

  هیدراته بمانید

  مراقبت های بعد از بوکال فت شامل نوشیدن آب زیاد هم می‌شود. این امر می‌تواند به دفع سموم از بدن شما کمک کند و باعث بهبودی سریع‌تر شود. هیدراته نگه ‌داشتن خود به‌خصوص در دوره نقاهت ضروری است. نوشیدن مایعات زیاد به کاهش خطر التهاب ناشی از کم‌آبی کمک خواهد کرد.

  هیدراته بمانید

  داروهای تجویز شده را طبق دستور بلافاصله بعد از عمل مصرف کنید

  یکی دیگر از نکات مهم بعد از عمل بوکال فت مصرف داروهای تجویزی در ساعت مقرر است. در صورتی‌ که ناراحتی معده دارید می‌توانید داروهای خود را طبق تجویز پزشک همراه با غذا مصرف کنید تا از این عارضه جلوگیری شود.

  سخن پایانی

  بوکال فت یک جراحی زیبایی است که با حذف چربی، گونه‌ها را کوچک کرده و ظاهر جذابی به صورت شما می‌بخشد. بعد از عمل، رعایت مراقبت های بعد از بوکال فت برای بهبودی و گرفتن بهترین نتایج بسیار مهم است. در واقع توجه به نکات مهم بعد از عمل بوکال فت تفاوت زیادی در بهبودی شما ایجاد کند. پزشک توصیه‌های لازم در مورد هر چیزی از جمله فعالیت، ورزش و تغذیه بعد از عمل بوکال فت را به شما ارائه خواهد داد. برای سوال در مورد مراقبت‌های بعد از عمل یا هرگونه نگرانی دیگر مربوط به بوکال فت، یک مشاوره با کلینیک زیبایی دلوان به شما در گرفتن یک تصمیم درست کمک خواهد کرد.

  سوالات متداول

  • بوکال فت چیست؟

  چربی بوکال، چربی بین استخوان گونه و فک است که به صورت شما فرم می‌دهد. بوکال فت یک عمل جراحی زیبایی برای برداشتن چربی اضافه از این ناحیه صورت شما است.

  • اهمیت رعایت مراقبت های بعد از بوکال فت چیست؟

  جراح پلاستیک شما دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از عمل بوکال فت را به شما ارائه می‌دهد تا زمان بهبودی کمتر شود و رعایت چنین نکاتی برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی اهمیت دارد.

  • نکات مهم بعد از عمل بوکال فت شامل چه مواردی می‌شود؟

  طاق‌باز خوابیدن و بالا بودن سر در حین خواب، خودداری از کشیدن سیگار، اجتناب از انجام فعالیت‌های سنگین، قرار نگرفتن در معرض تابش آفتاب، لمس نکردن زخم و استفاده از داورهای تجویزی مهم‌ترین نکات بعد از این عمل است.

  • تغذیه بعد از عمل بوکال فت باید به چه شکل باشد؟

  بهتر است آب زیادی بنوشید و از خوردن غذاهای سفت هم خودداری کنید. همچنین خوردن مواد غذایی مغذی به شما در سرعت گرفتن روند بهبودی کمک خواهد کرد.

  مقالات مرتبط:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  فرم دریافت خدمات

  رزرو خدمات از کلینیک دلوان
  فرم دریافت خدمات
  کلینیک زیبایی دلوان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اطلاعات تماس
  آدرس

  شعبه 1: شریعتی - شعبه 2: جردن

  09120250723

  Info@Dellvanclinic.com