درمان درد پشت سر بعد از کاشت مو
اشتراک‌گذاری

علت درد پشت سر پس از کاشت مو و درمان آن

درمان درد پشت سر بعد از کاشت مو
 • درد پشت سر بعد از کاشت مو یا حس ضربان مداوم در ناحیه اهداکننده پس از کاشت مو یک اتفاق کاملاً طبیعی و از عوارض جانبی آن است. این درد تا پایان روز سوم بعد از کاشت به نصف کاهش می‌یابد و بعد هم کامل از بین می‌رود. میزان ناراحتی و درد بیمار پس از جراحی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک باید به ‌صورت روزانه پس از کاشت مو استفاده شوند تا درد کاهش پیدا کند.

  البته قبل از اقدام برای کاشت مهم است که در مورد علت سردرد بعد از کاشت مو اطلاعات کافی داشته باشد. همچنین با راه‌های درمان درد پشت سر بعد از کاشت مو آشنا باشید تا روند بهبودی را به سلامت طی کنید. خوشبختانه در ادامه مطلب پیرامون تمامی این موارد صحبت شده است.

  کاشت مو چیست؟

  برای این عمل زیبایی از موی طبیعی شما استفاده شده و در ناحیه مدنظر کاشت انجام خواهد شد. ناحیه اهداکننده معمولاً قسمتی از پوست پشت سر است که جراح فولیکول‌های مو را از آن برداشت کرده و در مکانی دیگر (ناحیه گیرنده) کاشت می‌کند. ناحیه اهداکننده باید دارای تراکم موی بالا باشد و فولیکول‌های موی این ناحیه نیز از سلامت و ضخامت قابل قبولی برخوردار باشند. عمل کاشت مو مانند هر عمل جراحی، قبل و بعد از پیوند با چالش‌های خود همراه خواهد بود. با‌ این ‌حال، رایج‌ترین عارضه جانبی که رخ می‌دهد، درد پشت سر بعد از کاشت مو است.

  کاشت مو چیست؟

  علت سردرد بعد از کاشت مو

  بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که چرا درد سرشان پس از کاشت مو از بین نمی‌رود، به‌خصوص اگر زمان قابل‌توجهی از بهبودی ناحیه اهداکننده گذشته باشد. درک اینکه چرا ناحیه اهداکننده پس از عمل کاشت مو دچار درد می‌شود، بسیار مهم است. دلایل اصلی این عارضه را در موارد زیر می‌توان خلاصه کرد:

   

  جهت دریافت مشاوره، می‌توانید فرم زیر را پر کنید:

   

   

  دردهای عمومی مرتبط با عمل کاشت مو

  پس از فرآیند کاشت مو، احساس درد در ناحیه اهداکننده برای بیمار یک اتفاق طبیعی است. معمولاً احساس درد را با بیهوشی ناکافی که در طول عمل انجام می‌شود مرتبط می‌دانند، علاوه بر این:

  • درد ممکن است در نتیجه کشش زخم و خونریزی باشد.
  • درد می‌تواند در نتیجه خارش ناحیه اهداکننده ایجاد شود.
  • پوسته شدن و خشک شدن پوست در ناحیه اهدا‌کننده می‌تواند علت سردرد بعد از کاشت مو باشد.

  علت سردرد بعد از کاشت مو

  دردهای مرتبط با فرآیند استخراج واحد فولیکولی (FUE)

  استخراج واحد فولیکولی ایمن‌ترین روشی است که برای کاشت مو استفاده می‌شود. در طی این فرآیند، عوارض جانبی نادری ایجاد می‌شود که یکی از آن‌ها درد پشت سر بعد از کاشت مو است؛ مانند هر عمل جراحی دیگری، این فرآیند پس از کاشت مو نمی‌تواند 100% بدون درد باشد. چند عامل در ایجاد درد در ناحیه اهداکننده پس از کاشت مو نقش دارند. عواملی که منجر به احساس درد بیمار در روش FUE  می‌شود شامل موارد زیر است:

  • برش‌های کوچک که در ناحیه اهداکننده برای برداشت فولیکول‌های موی سالم ایجاد می‌شود ممکن است تهاجمی و غیریکنواخت باشد. این وضعیت منجر به دردناک شدن ناحیه اهدا‌کننده پس از جراحی کاشت مو می‌شود.
  • برداشت بیش ‌از حد فولیکول‌های مو توسط یک جراح کاشت مو بی‌تجربه، ممکن است منجر به ایجاد سوراخ‌های متمرکز در یک نقطه از ناحیه پشت سر شود و بعد از کاشت حس درد را در پی داشته باشد.

  دردهای مرتبط با فرآیند استخراج واحد فولیکولی(FUE)

   درد ناشی از پیوند واحد فولیکولی (FUT)

  روش FUT  شامل برداشت یک نواری از پوست پشت سر و بعد استخراج مو از آن است؛ بنابراین این فرآیند یک زخم یا اسکار قابل‌ مشاهده در ناحیه اهداکننده به همراه دارد. پس از فرآیند کاشت مو، جراح زخم این ناحیه را بخیه می‌زند. علت سردرد بعد از کاشت مو به روش FUT اغلب به دلیل عوامل زیر رخ می‌دهد:

  • ایجاد زخم برای برداشت یک بخش از پوست و مو و سپس بخیه فرآیندی است که شاید در حین انجام به دلیل بی‌حسی و بیهوشی دردی به همراه نداشته باشد؛ اما بعد از آن همراه با درد است.
  • بیمار می‌تواند شرایط زمینه‌ای دیگری نیز داشته باشد که دلیل درد پشت سر بعد از کاشت مو است. شرایطی مانند دیابت و …، با احتمال بروز درد همراه هستند.
  • در صورت درگیر شدن بیش ‌از حد در فعالیت‌های بدنی، بیمار احتمالاً در ناحیه اهداکننده احساس درد می‌کند؛ زیرا این فعالیت‌ها باعث وارد شدن فشار به پوست سر و ناحیه اهداکننده می‌شود.

  درد ناشی از پیوند واحد فولیکولی (FUT)

  • کشیدن زودهنگام یا دیرهنگام بخیه‌ها دلیلی برای احساس درد در ناحیه اهداکننده خواهد بود. کشیدن زودهنگام زخم را باز می‌گذارد؛ زیرا به‌ خوبی التیام نیافته است. کشیدن تأخیری بخیه هم باعث ایجاد فشار به محل اهداکننده می‌شود و باعث ایجاد حس درد برای بیمار خواهد شد.
  • سیگار کشیدن هم دیگر علت سردرد بعد از کاشت مو است. همچنین این امر باعث تأخیر در بهبود یا عدم التیام در ناحیه اهداکننده می‌شود.
  • اگر از جای زخم در ناحیه اهداکننده به خوبی مراقبت نشود، در نهایت با درد پشت سر بعد از کاشت مو مواجه خواهید شد.
  • درد در ناحیه اهداکننده ممکن است ناشی از برش‌های بی‌دقت و عمیق در پشت سر باشد. این امر منجر به زخم‌هایی می‌شود که بهبود آن‌ها به زمان نیاز دارد.
  • عفونت در ناحیه اهداکننده نیز می‌تواند منجر به احساس درد شدید در بیماران شود.

  بیشتر بخوانید: آشنایی با مراقبت های بعد از کاشت مو

  راه‌های درمان درد پشت سر بعد از کاشت مو

  برای کاهش سطح درد در ناحیه اهداکننده پس از عمل کاشت مو راهکارهای متعددی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید این عارضه جانبی را تا حد زیادی کاهش دهید. مهم‌ترین راهکارها برای کاهش درد پشت سر بعد از کاشت مو عبارت‌اند از:

  • از جراح بخواهید که یک ارزیابی جامع از سلامت شما قبل از انجام عمل کاشت مو انجام دهد. این امر تعیین می‌کند که چه داروهایی قبل و بعد از جراحی برای کاهش درد اثر دارد.
  • برای کاهش درد ناشی از خشک شدن و پوسته‌پوسته شدن ناحیه اهداکننده، از آنتی‌هیستامین‌های خوراکی استفاده کنید و ژل آلوئه‌ورا را در ناحیه اهداکننده خود بمالید.
  • از انجام فعالیت‎های شدید برای کمک به کاهش درد در ناحیه اهداکننده پس از کاشت مو خودداری کنید.
  • در صورت تداوم درد در ناحیه اهداکننده می‌توانید با جراح خود مشورت کرده و از مسکن‌های تجویز‌شده برای درمان درد پشت سر بعد از کاشت مو استفاده کنید.

  راه‌های درمان درد پشت سر بعد از کاشت مو

  • در مورد زمان برداشتن بخیه‌ها با جراح مشورت کنید. از برداشتن زودهنگام یا تأخیر در برداشتن آن خودداری کنید.

  بیشتر بخوانید: بررسی نشانه های کاشت مو موفق

  • بعد از عمل کاشت مو، ماساژ را روی پوست سر خود انجام دهید. این کار باید با احتیاط فراوان انجام شود تا به ناحیه اهداکننده آسیبی نرسد و مهم‌تر از همه، از تأثیرگذاری بر فولیکول‌های موی پیوند ‌شده جلوگیری کند.
  • روش صحیح خواب فراموش نشود. برای این کار بهتر است که سر شما بالاتر از بدن باشد و از یک بالش گردنی استفاده کنید تا پشت سر با جایی تماس نداشته باشد و دردی حس نکنید.

  سخن پایانی

  در کلینیک کاشت مو دلوان، جراحان پیوند مو واجد شرایط و صلاحیت‌های لازم هستند تا از بابت بی‌دقتی و نداشتن تجربه که مهم‌ترین علت سردرد بعد از کاشت مو است، خیال شما راحت باشد. همچنین آن‌ها دستورالعمل‌ها و روش‌های و درمان درد پشت سر بعد از کاشت مو را به شما ارائه می‌دهند. این دستورالعمل‌ها برای کمک به مراقبت از ناحیه اهداکننده پس از پیوند و جلوگیری از عوارض جانبی چون درد و تورم است. اگر تصمیم به کاشت مو دارید و بابت درد آن نگران شده‌اید، با کلینیک زیبایی دلوان در تماس باشید.

  علت سردرد بعد از کاشت مو

  سوالات متداول

  • درد پشت سر بعد از کاشت مو تا چه زمانی طبیعی است؟

  تا چند روز بعد از کاشت شدیدترین حس درد باید از بین رفته باشد و شما احساس راحتی کنید. در تعداد کمی از افراد که پیوند وسیع و بزرگ بوده، ممکن است درد خفیفی را برای 1 تا 2 هفته احساس کنند.

  • علت سردرد بعد از کاشت مو چیست؟

  بخشی از این درد به دلیل تهاجمی بودن عمل زیبایی کاشت مو طبیعی است. همچنین عواملی چون عفونت، فعالیت‌ شدید بعد از کاشت، به موقع نکشیدن بخیه، سیگار کشیدن و بی‌تجربه بودن پزشک در بروز درد دخیل است.

  • بهترین‌ راه‌های درمان درد پشت سر بعد از کاشت مو چیست؟

  مصرف مسکن، استفاده از آنتی‌هیستامین‌های خوراکی، ژل آلوئه‌ورا کاهش فعالیت‎های بدنی شدید، به موقع برداشتن بخیه، ماساژ سر با احتیاط و به‌آرامی و روش صحیح خواب در کاهش درد پشت سر شما بعد از کاشت اثر دارد.

  • بهترین مسکن برای کاهش درد پشت سر بعد از کاشتن مو چیست؟

  بهترین مسکن را پزشک شما بعد از بررسی وضعیت جسمانی و سابقه بیماری‌ یا داروهای مصرفی به شما معرفی خواهد کرد.

  مقالات مرتبط:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  فرم دریافت خدمات

  رزرو خدمات از کلینیک دلوان
  فرم دریافت خدمات
  کلینیک زیبایی دلوان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اطلاعات تماس
  آدرس

  شعبه 1: شریعتی - شعبه 2: جردن

  09120250723

  Info@Dellvanclinic.com