تاثیر ژن بر ریزش مو
اشتراک‌گذاری

تاثیر ژن بر ریزش مو

تاثیر ژن بر ریزش مو
 • ریزش مو یکی از مشکلات رایج در بین مردان و زنان بوده که با گذر سن نیز بیشتر می‌شود، دلیل این موضوع نیز می‌تواند موارد مختلفی مانند آب‌وهوا، وراثت، تغذیه نامناسب، کمبود ویتامین و… باشد. بد نیست بدانید که یکی از موثرترین و رایج‌ترین دلایل وراثت بوده و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که در صورت مواجه شدن ریزش مو به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. تاثیر ژن بر ریزش مو در بیشتر مواقع برای مردان اتفاق می‌افتد و به صورت الگوی مردانه یا طاسی شناخته می‌شود.

  در برخی زنان نیز ژنتیک دلیل ریزش مو می‌شود که این موضوع بسیار جدی بوده و ممکن است در برخی افراد سبب ریزش مو در تمام قسمت‌های بدن شود؛ از این‌ رو ما در ادامه سعی داریم عامل ژنتیک در ریزش مو را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید از این مشکل جلوگیری کرده و در صورت امکان از روش‌های پیشگیری، درمان و ترمیم استفاده کنید. کلینیک دلوان به ‌عنوان یک کلینیک تخصصی در زمینه زیبایی و عمل‌های مختلف در کنار شما است تا اطلاعاتی جامع به دست آورید.

  تاثیر ژن بر ریزش مو

  درمان ریزش موی زنان

  تأثیرات هورمونی و ژنتیکی باعث ریزش مو در زنان و مردان شده که با عنوان آلوپسی یا ریزش مو آندروژنتیک شناخته می‌شود. در این شرایط بدن تحت تاثیر هورمون‌هایی با نام آندروژن قرار گرفته و این مشکل را ایجاد می‌کنند. در صورتی ‌که بستگان نزدیک شما تجربه ریزش مو شدید را داشته باشند، به احتمال زیاد شما نیز در معرض این خطر هستید، البته ریزش مو به عواملی مانند الگو و میزان ریزش مو، سرعت ریزش و سن ریزش بستگی دارد و لازم است در هنگام مواجه شدن با این مشکل به پزشک مراجعه کرده و آزمایش‌های خاصی را انجام دهید.

   

  همچنین بخوانید: مراحل کاشت مو به روش نیوگرافت

   

  تاثیر ژن بر ریزش مو مردانه

  درمان ریزش موی مردانه

  با افزایش سن در اکثر مردان شاهد ریزش موها با الگوی مردانه خواهید بود که این الگو با توجه به نژاد، سن و سرعت مختلفی اتفاق می‌افتد. در مردان طاسی بدین صورت است که در خط مو شروع به نازک شدن می‌کنند و سپس در تاج سر نقطه کوچک و یا طاسی دیده می‌شود که با گذشت زمان سرعت آن افزایش می‌یابد.

  عامل ژنتیک در ریزش مو محدودیت سنی ندارد و ممکن است از سن بلوغ شروع شود و یا در برخی از افراد در 30 سالگی اتفاق می‌افتد، در واقع تاثیر ژن بر ریزش مو به میزان حساسیت پوست سر نسبت به هورمونی با نام دی هیدروتستوسترون DHT بوده که باعث کوتاه شدن فاز رشد مو می‌شود. فولیکول‌های مو در پاسخ به این هورمون کوچک‌تر شده و در نهایت موها ظریف‌تر و کم پشت‌تر می‌شوند.

  نقش ژنتیک در ریزش مو زنان

  تاثیر ژن بر ریزش مو در زنان

  ریزش مو بنا به دلایل مختلفی ممکن است در زنان ایجاد شود و آن‌ها را در سنین مختلف به‌خصوص بعد از یائسگی درگیر کند، اما این اتفاق در اکثر زنان بعد از 30 سالگی شروع شده و تا 40 سالگی بیشتر است و نهایتاً تا 50 سالگی اکثر زنان نازکی مو و ریزش را تجربه می‌کنند؛ اما در حالتی که تاثیر ژن بر ریزش مو را بررسی کنند و تحت تاثیر هورمون‌های آندروژن باشند موها کم‌رنگ‌تر و ریزتر شده و به سرعت دچار ریزش می‌شوند.

   

   

  جهت دریافت مشاوره، می‌توانید فرم زیر را پر کنید:

   

   

   

   

   

  البته توجه داشته باشید که نحوه ریزش در زنان با مردان فرق دارد و الگوی آن کاملاً متفاوت است، در واقع زنانی که مبتلا به طاسی ارثی هستند لکه‌های طاسی را مشاهده نمی‌کنند و تنها در قسمت بالای سر، تاج و بالای سر موها به شدت نازک می‌شود و خط جلویی مو حفظ شده و در نهایت موهایی کم حجم به وجود می‌آید.

  ریزش مو در زنان و مردان

  تاثیر ژن بر ریزش مو و جلوگیری از آن

  زمانی ‌که ریزش موی شما بر اثر ژنتیک بوده و ارثی است نمی‌توانید برای تغییر آن کاری انجام دهید؛ زیرا ژنتیک غیرقابل تغییر است، اما برای حفظ سلامت و استحکام موهای خود می‌توانید چند نکته را رعایت کرده و عامل ژنتیک در ریزش مو را تا حدی کنترل کنید.

  تاثیر ژنتیک بر ریزش مو

  رژیم غذایی: یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند ریزش مو را کاهش دهد پروتئین کافی است، پروتئین‌ها می‌توانند باعث استحکام مو شده و از ریزش آن جلوگیری کنند. البته توجه داشته باشید که تاثیر ژن بر ریزش مو را نمی‌توانید با استفاده از رژیم غذایی مناسب به صورت کامل از بین ببرید.

  شستشوی صحیح: موهای خود را با ملایمت شستشو داده و از کشیدن تارهای مو خودداری کنید.

  استفاده از لوسیون مناسب: برخی از لوسیون‌ها و سرم‌های مو حاوی مقدار زیادی عطر هستند که باعث ریزش موی شدیدتر می‌شوند؛ از این ‌رو در انتخاب لوسیون مو توجه فراوان داشته باشید و موهای خود را با استفاده از کش ساتن ببندید.

  عدم استفاده از ابزارهای حرارتی: اتو مو و سشوار باعث از بین رفتن تارهای مو می‌شوند. همچنین نور آفتاب نیز می‌تواند تاثیر منفی روی مو داشته باشد.

   

  همچنین بخوانید: دلایل و درمان ورم بعد از کاشت مو

   

  عامل ژنتیک در ریزش مو و درمان آن

  تاثیر ژنتیک در ریزش موی زنان

  نقش ژنتیک در ریزش مو بسیار مهم است و در مواقعی که عامل‌های ژنتیکی بر ریزش موی شما تأثیرگذار باشد نمی‌توانید آن را درمان کنید. توجه داشته باشید که این ریزش مو کاملاً بی‌ضرر بوده و برای افرادی که از نظر ظاهری مشکلی با طاسی و کم حجم شدن مو ندارند نگرانی خاصی نباید وجود داشته باشد؛ اما در شرایطی که از نظر ظاهری اعتماد به نفستان را کاهش دهد می‌توانید از روش‌هایی که در زیر آورده شده است استفاده کنید و ظاهر موهایتان را تغییر دهید.

  • استفاده از داروهای موضعی و خوراکی
  • به کار بردن کلاه‌گیس
  • کاشت مو

  درمان ریزش مو

  توجه داشته باشید که اگر ریزش مو شما به دلیل بیماری خاص، دارو، اضطراب، کمبود آهن و یا این موارد باشد می‌توانید با رژیم غذایی مناسب و استفاده از داروهای خاص ریزش را کاهش دهید؛ اما در شرایطی که عامل ژنتیک در ریزش مو دخیل باشد نمی‌توانید با استفاده از دارو این مورد را از بین ببرید و بهترین روش برای درمان آن کاشت مو است.

  برای کاشت مو نیز لازم است سراغ کلینیک‌های معتبر بروید تا بتوانید توسط پزشکان ماهر مشکل ظاهری خود را برطرف کرده و موهایی پرپشت و زیبایی داشته باشید. بدین ترتیب تاثیر ژن بر ریزش مو فقط از طریق کاشت مو می‌تواند درمان شود.

  ژنتیک در ریزش مو

  سخن پایانی

  همانطور که در این مقاله از کلینیک دلوان گفته شد، ریزش مو یکی از مشکلات جدی برای تمام افراد به‌خصوص مردان به شمار می‌آید که بنا به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد، عامل ژنتیک در ریزش مو یکی از مهم‌ترین عوامل بوده که نمی‌توان از آن جلوگیری کرد و تنها راه موجود برای حفظ استحکام مو رژیم غذایی مناسب، شستشوی مناسب مو، عدم استفاده از ابزارهای حرارتی و… است.

  روش جلوگیری از ریزش مو

  تاثیر ژن بر ریزش مو در مردان بیشتر به چشم می‌خورد که سنین خاصی نداشته و با الگوی مردانه حالت طاسی را به وجود می‌آورد و این امر در اکثر موارد اعتمادبه‌نفس آن‌ها را از بین می‌برد. به همین منظور افراد می‌توانند برای درمان ریزش مو و طاسی اقدام به کاشت مو کنند. کلینیک زیبایی دلوان به ‌عنوان مجهزترین کلینیک‌های موجود در کشور توانسته است با استفاده از ابزارهای مدرن و روش‌های مختلف کاشت مو را با کمترین عوارض انجام دهد.

  پزشکان ماهر در این کلینیک همواره در تلاش‌اند تا بدون ایجاد زخم و برش کاشت مو را انجام داده و از خطرات احتمالی جلوگیری کنند. شما نیز می‌توانید با هماهنگی‌های لازم موهای زیبا و پرپشتی را از طریق کاشت مو اصولی به خود هدیه دهید و برای همیشه از مشکل طاسی رهایی یابید.

  درمان ریزش مو مردان

  سوالات متداول

  تاثیر ژن بر ریزش مو در آقایان بیشتر است یا در زنان؟

  ریزش مو در آقایان به صورت الگوی مردانه بوده و موجب طاسی می‌شود، اما این مورد در زنان باعث کم حجم شدن و نازکی در تاج سر شده و طاسی کامل را تجربه نمی‌کنند.

  عامل ژنتیک در ریزش مو چگونه است؟

  فولیکول مو در پاسخ به هورمون دی هیدروتستوسترون کوچک‌تر شده و موهایی کم پشت ایجاد می‌کنند.

  نقش ژنتیک در ریزش مو در چه سنینی اتفاق می‌افتد؟

  تاثیر ژن بر ریزش مو محدودیت سنی ندارد و برای هر فردی بر اساس ژنی که به ارث برده متفاوت است.

   

  بیشتر بخوانید:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  فرم دریافت خدمات

  رزرو خدمات از کلینیک دلوان
  فرم دریافت خدمات
  کلینیک زیبایی دلوان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اطلاعات تماس
  آدرس

  شعبه 1: شریعتی - شعبه 2: جردن

  09120250723

  Info@Dellvanclinic.com