تفاوت بوتاکس با ژل
اشتراک‌گذاری

تفاوت بوتاکس با ژل چیست؟

تفاوت بوتاکس با ژل
 • بوتاکس و ژل، هر دو روشی مطمئن برای از بین بردن چین‌وچروک پوست صورت هستند و با روش تزریق انجام می‌شوند؛ اما تفاوت بوتاکس با ژل را بیش از انتخاب یکی از این دو روش باید در نظر گرفت. تفاوت‌های بین تزریق ژل یا بوتاکس شامل مواردی چون مزایا و کاربردهای هر روش، عوارض جانبی، هزینه و … می‌شود که به همه آن‌ها در ادامه این مطلب پرداخته‌ایم.

  تزریق بوتاکس چیست؟

  بوتاکس خود یک شل کننده عضلانی بوده که از باکتری ساخته شده است. بیش از دو دهه از عمر عرضه آن به بازار می‌گذرد و برای درمان اختلالات عصبی که باعث ضعف عضلانی می‌شوند استفاده شده است. همچنین برای درمان میگرن و سایر بیماری‌ها نیز کاربرد دارد.

  تزریق بوتاکس چیست؟

  در زمینه زیبایی بوتاکس در درجه اول برای درمان چین‌وچروک‌های پویا استفاده می‌شود. این چین‌وچروک‌ها به ‌طور طبیعی در اطراف چشم و دهان و همچنین در بین ابروهای شما ایجاد می‌شوند. تزریق بوتاکس عضلات نزدیک این چین‌و‌چروک‌ها را شل می‌کند و اجازه حرکت عضلات را به ‌صورت موقت از آن‌ها می‌گیرد. همین امر باعث کاهش چروک‌های پویا خواهد شد. بوتاکس برای خطوط ریز و چروک ناشی از تجزیه کلاژن در پوست استفاده نمی‌شود.

  جهت دریافت مشاوره، می‌توانید فرم زیر را پر کنید:

  تزریق ژل چیست؟

  برای درک بهتر تفاوت بوتاکس با ژل نوبت به معرفی دسته دوم می‌رسد. ژل جزو پرکننده‌های پوستی به شمار می‌رود و چین‌وچروک‌های صورت را درمان می‌کنند. آن‌ها عمدتاً برای درمان خطوط لبخند استفاده می‌شود، اگرچه می‌توانند برای حجیم کردن لب‌ها یا گونه‌ها نیز به ‌کار روند.

  تزریق ژل چیست؟

  مقایسه بوتاکس و ژل

  برای انتخاب بین تزریق ژل یا بوتاکس باید با تفاوت‌های عمده این دو آشنا باشید و بدانید برای چه مشکلاتی کاربرد دارند. در کل تفاوت بوتاکس با ژل را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  1.    مدت ‌زمان انجام و مشاهده نتایج

  برای انتخاب بین تزریق ژل یا بوتاکس باید تفاوت این دو را از نظر مدت‌ زمان انجام و زمانی که برای بروز نتایج نیاز است را بدانید که شامل موارد زیر می‌شود:

  • بوتاکس: مدت‌زمان انجام تزریق بوتاکس در کل حدود 15 دقیقه است و حدود 3 روز تا 14 روز برای دیدن نتایج آن باید منتظر باشید.
  • ژل: تفاوت بوتاکس با ژل از نظر مدت ‌زمان انجام چندان قابل‌توجه نیست و تزریق ژل بین 15 تا 30 دقیقه انجام خواهد شد. تنها تفاوت این است که چون پرکننده پوستی هستند بلافاصله بعد از تزریق نتایج قابل ‌مشاهده خواهد بود.

  مدت‌زمان انجام و مشاهده نتایج

  2.    تفاوت در کاربرد

  • ژل: ژل و دیگر پرکننده‌های پوستی معمولاً برای بزرگ کردن لب‌ها و گونه‌ها، درمان خطوط ماریونت و حجم دادن به قسمت‌هایی از صورت و دست‌هایی که علائم پیری را نشان می‌دهند استفاده می‌شوند. در کل اگر قسمت‌هایی از پوست به دلیل تجزیه کلاژن دچار افتادگی و چروک شوند، ژل باعث حجم‌دهی خواهد شد.

  تفاوت در کاربرد

  • بوتاکس: اگر برای انتخاب بین تزریق ژل یا بوتاکس مردد هستید، باید بدانید که تزریق بوتاکس در درجه اول برای کاهش خطوط ریز و چین‌وچروک‌های پویا استفاده می‌شود و در نتیجه پوست صاف‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسد. چین‌وچروک‌های پویا به دلیل حالات مکرر صورت مانند لبخند زدن، اخم کردن و … ایجاد می‌شوند. تزریق‌ معمولاً در اطراف دهان و چشم‌ها، گردن، بین ابروها و روی پیشانی انجام می‌شود. بوتاکس گاهی برای مقاصد آرایشی دیگر مانند لاغری ظاهر صورت و نرم کردن خط فک مربعی استفاده می‌شود.

  بیشتر بدانید: تزریق ژل یا چربی؛ کدام برای شما بهتر است؟

  3.    تفاوت در دوام نتایج

  دیگر تفاوت بوتاکس با ژل در دوام نتایج و ماندگاری آن‌ها است. توجه به این نکته کار را برای انتخاب آسان‌تر خواهد کرد.

  • بوتاکس: حدود 1 هفته طول می‌کشد تا نتایج قابل‌توجه این روش درمان را بعد از تزریق مشاهده کنید. در حالی ‌که نتایج می‌تواند تا 6 ماه دوام داشته باشد، معمولاً پس از 3 ماه به تدریج از بین می‌روند. پزشک به شما توصیه می‌کند که چه زمانی باید برای تکرار تزریق برنامه بچینید تا ظاهر دلخواه خود را حفظ کنید.

  تفاوت بوتاکس و ژل در دوام نتایج

  • ژل: بیشتر ژل‌ها بین شش ماه تا دو سال دوام دارند. پرکننده‌های PMMA نیمه دائمی هستند و دو تا پنج سال عمر می‌کنند. پزشک شما با شما صحبت خواهد کرد که چه زمانی باید درمان را تکرار کنید. معمولاً این مدت ‌زمان شش تا نه ماه است.

  4.    مقایسه بوتاکس و ژل از نظر عوارض جانبی

  عوارض جانبی خفیف و گذرا با این درمان‌ها همراه است و مانند هر تزریق دیگری، یک درد و کبودی موقت در محل تزریق خواهد داشت. موثرترین اقدامات پیشگیرانه شامل ارائه شرح‌حال کامل پزشکی و استفاده از دوز و تکنیک صحیح برای تزریق این دو است؛ انجام این کار منجر به بروز کم عوارض جانبی می‌شود. با این ‌حال باید تفاوت بوتاکس با ژل از نظر عوارض جانبی را بدانید:

  • بوتاکس: عوارض جانبی خفیف و موقت بوتاکس عبارت‌اند از: افتادگی پلک، خشکی دهان و چشم، سردرد یا علائم شبیه آنفولانزا، خارش، حالت تهوع، بی‌حسی، کهیر، سرخی و تورم. عوارض جانبی جدی عبارت‌اند از: از دست دادن کنترل مثانه، ضعف یا فلج عضلانی، مشکل در تنفس، صحبت کردن یا بلعیدن، مسائل بینایی. در صورت مشاهده این علائم فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. برای کاهش این خطرات، تزریق بوتاکس فقط برای افرادی که از سلامت جسمانی خوبی برخوردار هستند توصیه می‌شود.

  مقایسه بوتاکس و ژل از نظر عوارض جانبی

  • ژل: عوارض جانبی خفیف تزریق ژل عبارت‌اند از: کبودی، جابجایی مواد، خارش، بی‌حسی و درد، سرخی جای زخم. همچنین عوارض جانبی جدی اما نادر عبارت‌اند از: عفونت در محل تزریق، مرگ سلول‌های پوست و از دست دادن بینایی یا نابینایی.

  5.    مقایسه بوتاکس و ژل از نظر هزینه

  توجه به تفاوت بوتاکس با ژل برای انتخاب از بین این دو بسیار مهم است و برای همین بسیاری از نظر بودجه بین تزریق ژل یا بوتاکس مردد هستند. در کل محل تزریق، دوز مورد نیاز، تجربه پزشک، کلینیک انتخابی در هزینه اثر دارد. در کل هزینه ژل کمی بیشتر از تزریق بوتاکس است.

  بیشتر بدانید: بهترین برند ژل

  تزریق ژل یا بوتاکس؛ کدام را باید انتخاب کرد؟

  با مقایسه بوتاکس و ژل از جنبه‌های مختلف، تصمیم‌گیری در مورد انتخاب بین این دو بستگی به مشکلات پوستی خاصی دارد که می‌خواهید به حل آن بپردازید. با توجه به این نکته می‌توانید ترکیبی از هر دو را برای نتایج چشمگیرتر به کار بگیرید. در صورتی ‌که تمایل به انتخاب یکی از این دو روش را دارید به نکات زیر توجه کنید:

  • اصلی‌ترین تفاوت بوتاکس با ژل در این است که بوتاکس با مهار حرکت عضلات صورت، به‌ویژه خطوط و شیارهای روی پیشانی، خطوط اخم و پنجه کلاغی، خطوط عمیق و چین‌وچروک را درمان می‌کند.
  • ژل در چندین فرمول موجود است که خطوط و چین‌وچروک را درمان می‌کنند. ژل بر عضلات تأثیر نمی‌گذارد، اما در عوض به پوست حجم می‌بخشد.

  تزریق ژل یا بوتاکس؛ کدام را باید انتخاب کرد؟

  سخن پایانی

  بوتاکس و ژل هر دو راه‌های موثر و ایمن برای رفع علائم قابل‌مشاهده پیری در صورت هستند. هر دو نوع تزریق به بازیابی ظاهر جوان کمک می‌کنند، اگرچه هر کدام نگرانی‌های متفاوتی را برطرف می‌کنند. بوتاکس یک راه‌حل ایده‌آل برای درمان چین‌وچروک‌های پویا مانند خطوط ماریونت، چروک‌های پنجه کلاغی و پیشانی است زیرا می‌تواند به ‌طور موثر عضلات صورت که مسئول ایجاد این خطوط هستند را فلج کند. تزریق ژل می‌تواند به‌ طور موثر چین‌وچروک‌های ساکن را درمان کند، لب‌ها را برجسته و حجیم سازد و به گونه‌ها و چانه حجم دهد. هر دو نوع اثرات ضد پیری دارند.

  با این توضیحات اگر باز هم دوست دارید یک متخصص در مورد تفاوت بوتاکس با ژل به شما مشاوره دهد و بعد از ارزیابی دقیق مشخص شود بین تزریق ژل یا بوتاکس کدام برایتان بهتر است؛ با کلینیک زیبایی دلوان در تماس باشید. همچنین می‌توانید سوالات خود در مورد نگرانی‌ها، عوارض و هزینه چنین درمان‌هایی را در جلسه مشاوره مطرح کنید.

  سوالات متداول

  • برای خط خنده و چروک پیشانی ناشی از اخم تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس؟

  بوتاکس یک راه‌حل ایده‌آل برای درمان چین‌وچروک‌های پویا مانند خطوط ماریونت، چروک‌های پنجه کلاغی و پیشانی است، زیرا می‌تواند به‌ طور موثر عضلات صورت را که مسئول ایجاد این خطوط هستند فلج کند.

  • تزریق ژل یا بوتاکس کدام نتایج فوری‌تری دارد؟

  تزریق ژل بین 15 تا 30 دقیقه انجام خواهد شد و تنها تفاوت آن با بوتاکس در این است که چون جزو پرکننده‌های پوستی محسوب می‌شود بلافاصله بعد از تزریق نتایج قابل ‌مشاهده خواهد بود.

  • تفاوت بوتاکس با ژل از نظر هزینه چیست؟

  مقایسه بوتاکس و ژل از نظر هزینه شاید کار چندان درستی نباشد؛ زیرا در کل محل تزریق، دوز مورد نیاز، تجربه پزشک و کلینیک انتخابی در هزینه اثر دارد. با این ‌وجود هزینه تزریق ژل کمی بیشتر از تزریق بوتاکس است.

  مقالات مرتبط:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  فرم دریافت خدمات

  رزرو خدمات از کلینیک دلوان
  فرم دریافت خدمات
  کلینیک زیبایی دلوان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اطلاعات تماس
  آدرس

  شعبه 1: شریعتی - شعبه 2: جردن

  09120250723

  Info@Dellvanclinic.com