تزریق ژل یا چربی
اشتراک‌گذاری

تزریق ژل یا چربی؛ کدام برای شما بهتر است؟

تزریق ژل یا چربی
 • با افزایش سن، کاهش حجم صورت و ایجاد چین‌وچروک کاملاً طبیعی است. اگر به دنبال تقویت کانتور گونه‌ها، پر کردن قسمت‌های فرورفته زیر چشم یا برطرف کردن خطوط ریز و چین‌وچروک هستید، احتمالاً در مورد پرکننده‌های پوستی مانند ژل شنیده‌اید یا حتی امتحان کرده‌اید؛ اما ممکن است با تزریق چربی آشنا نباشید و برای همین انتخاب بین تزریق ژل یا چربی برای شما سخت باشد. در این مطلب با مقایسه تزریق ژل و تزریق چربی انتخاب را برای شما راحت‌ کرده‌ایم. همچنین مزایا و معایب تزریق ژل و چربی را بررسی کرده‌ایم.

  تزریق ژل چیست؟

  تزریق ژل یکی از عمل‌های زیبایی است که کاربردهای زیادی دارد و افراد زیادی به دنبال انجام آن هستند. تزریق ژل یا فیلر برای اهداف زیبایی نیازی به جراحی ندارد و به جوان‌سازی پوست کمک می‌کند. مهم‌ترین کاربرد آن مربوط به رفع چین‌وچروک و فرورفتگی عمیق صورت و پوست است. به‌ عنوان ‌مثال، تزریق ژل به‌ طور گسترده‌ای برای از بین بردن خط خنده، چین‌وچروک دور چشم و یا برای بزرگ کردن گونه و لب در زنان استفاده می‌شود.

  تزریق ژل چیست؟

  تزریق چربی چیست؟

  برای انتخاب بین تزریق ژل یا چربی باید بدانید که تزریق چربی صورت یک روش برای جوان‌سازی است که در آن لیپوساکشن روی بخشی از بدن شما که بافت چربی دارد موجود انجام می‌شود. سپس چربی جمع‌آوری‌شده پردازش می‌شود و در سرنگ‌های کوچک برای انتقال به قسمت‌هایی از صورت که نیاز به حجم دارند، قرار می‌گیرد.

  تزریق چربی چیست؟

  مقایسه تزریق ژل و تزریق چربی

  آگاهی از مزایا و معایب تزریق ژل و چربی و دیگر تفاوت‌های این دو روش زیبایی به شما در انتخاب بین این دو کمک خواهد کرد. برای همین در ادامه عمده‌ترین تفاوت‌های این دو را بررسی کرده‌ایم که عبارت‌اند از:

  مواد مورد استفاده برای تزریق

  برای انتخاب بین تزریق ژل یا چربی باید بدانید که مهم‌ترین تفاوت بین این دو جنس ماده مورد استفاده برای تزریق است. ژل ماده ساخته دست بشر بوده و در ترکیبات آن هم مواد شیمیایی و طبیعی وجود دارد. در مقابل برای تزریق چربی همان‌طور که نامش پیدا است از خود چربی موجود در بدن استفاده می‌شود برای همین کم‌خطر بوده و بدن آن را پس نمی‌زند.

  مواد مورداستفاده برای تزریق

  همچنین باید اشاره کرد که در تزریق چربی به دلیل استفاده از بافت خود بدن، احتمال جابجایی مواد تزریق‌شده اصلاً وجود ندارد و به همین دلیل به آن پیوند چربی هم گفته می‌شود. در مقابل پس از تزریق ژل احتمال جابجایی مواد تزریقی وجود دارد.

  میزان دوام و ماندگاری

  برای مقایسه تزریق ژل و تزریق چربی باید گفت که برخلاف ژل پوستی که معمولاً هر 12 تا 18 ماه یک‌بار نیاز به تزریق مجدد دارند، انتقال چربی صورت می‌تواند نتایجی را ارائه دهد که سال‌ها و حتی دهه‌ها طول بکشد. با این‌ حال، بیمارانی که روش انتقال چربی را در نظر می‌گیرند باید به خاطر داشته باشند که روند طبیعی پیری متوقف نمی‌شود؛ بنابراین ممکن است در طول زمان متوجه تغییراتی در ظاهر خود شوند.

  جهت دریافت مشاوره، می‌توانید فرم زیر را پر کنید:

  علاوه بر این، سلول‌های چربی که به ‌صورت منتقل می‌شوند می‌توانند با نوسانات وزن تغییر اندازه دهند که ممکن است نتیجه آن را به خطر بیندازد یا حتی معکوس کند. همچنین یک سبک زندگی سالم، محافظت از پوست در برابر آفتاب و یک روال مراقبت از پوست مناسب می‌تواند به حفظ نتایج انتقال چربی صورت برای سال‌های آینده کمک کند.

  نوع کاربرد

  برای انتخاب بین تزریق ژل یا چربی باید نوع کاربرد هر یک را بدانید و از مزایا و معایب تزریق ژل و چربی آگاه باشید که شامل موارد زیر می‌شود:

  • تزریق چربی: این عمل زیبایی علاوه بر پر کردن صورت و حجم دادن به آن دارای فواید درمانی نیز هست؛ زیرا چربی منتقل‌شده دارای بافت‌های بنیادی بوده و می‌تواند باعث تحریک تولید کلاژن در پوست شود. برای همین در جوان‌سازی پوست هم اثر دارد. همچنین تزریق چربی برای نقاط دیگر بدن نیز کاربرد دارد.

  نوع کاربرد تزریق ژل یا چربی

  • تزریق ژل: کاربرد تزریق ژل بیشتر به خاصیت پرکنندگی و حجم‌دهندگی آن خلاصه می‌شود. همچنین نقاطی که می‌توان ژل را در آن تزریق کرد، کمی محدودتر بوده و بیشتر برای لب‌، گونه و خط خنده کاربرد دارد.

  مدت ‌زمان لازم برای تزریق

  نکته بعدی که برای مقایسه تزریق ژل و تزریق چربی باید به آن اشاره کرد، مدت‌ زمان لازم برای تزریق هر یک است. این امر به‌خصوص برای افراد پرمشغله اهمیت زیادی داشته و در انتخاب بین تزریق ژل یا چربی اثر خواهد داشت.

  • تزریق چربی: این فرآیند شامل مراحلی چون برداشت چربی از اندامی چون شکم، بازو و …، آماده کردن آن و بعد تزریق است. مجموع این کارها بین 1.5 تا 2.5 ساعت زمان نیاز دارد.

  بیشتر بخوانید: انواع ژل برای تزریق

  • تزریق ژل: به دلیل استفاده از مواد آماده، مراحل تزریق چربی برای تزریق ژل تکرار نشده و در مدت ‌زمان بسیار کمتری انجام می‌شود.

  فرد تزریق‌کننده

  نکته دیگری که در کنار مزایا و معایب تزریق ژل و چربی باید به آن اشاره کرد، فردی است که اجازه انجام این کار را دارد و برای انتخاب بین تزریق ژل یا چربی اثر دارد.

  • تزریق چربی: از ‌آنجایی‌ که تزریق چربی یک کار بسیار تخصصی است و باید برداشت چربی و تزریق آن به‌ درستی انجام شود، نیاز به دانش پزشکی دارد و تنها یک جراح متخصص زیبایی می‌تواند این کار را انجام دهد.
  • تزریق ژل: تزریق ژل را یک تکنسین زیبایی با چند ساعت آموزش فرا می‌گیرد و نیازی به تجهیزات و فرآیند خاصی چون تزریق چربی نخواهد داشت. این کار تنها باید در محیطی کاملاً استریل انجام شود.

  فرد تزریق‌کننده

  دوره نقاهت

  یکی از نکات دیگری که برای انتخاب بین تزریق ژل یا چربی باید به آن توجه داشته باشید، زمان لازم برای ریکاوری است:

  • تزریق چربی: زمان ریکاوری معمول برای تزریق چربی حدود یک هفته است، اما این زمان بسته به میزان چربی برداشته ‌شده برای این روش متفاوت است. به‌ویژه، ممکن است کمی تورم در محل تزریق چربی تجربه کنید و برای چند هفته در ناحیه‌ای که لیپوساکشن چربی انجام شده درد داشته باشید.
  • تزریق ژل: شما می‌توانید بیشتر فعالیت‌های خود را فوراً از سر بگیرید، اما به ‌طور کلی توصیه می‌شود که برای به حداقل رساندن تورم و کبودی، از فعالیت بدنی شدید در 24 تا 48 ساعت اول خودداری کنید.

  بیشتر بخوانید: بهترین برند ژل

  مزایا و معایب تزریق ژل و چربی

  نکته نهایی که برای مقایسه تزریق ژل و تزریق چربی باید به آن اشاره کرد، مزایا و معایب هرکدام از این دو روش است. آگاهی از این موارد به شما در انتخاب راحت‌تر از بین تزریق ژل یا چربی کمک خواهد کرد که شامل موارد زیر می‌شود:

  مزایا و معایب تزریق ژل و چربی

  مزایا و معایب تزریق ژل

  مزایای تزریق ژل فراوان بوده و در مقابل عوارض جانبی آن اندک است. در واقع معایب آن به ‌قدری نیست که باعث شود بسیاری از انجام آن منصرف شوند. با این ‌وجود آگاهی از این موارد به شما در انتخاب بین تزریق ژل یا چربی کمک خواهد کرد.

  مزایا:

  1. تولید کلاژن و الاستین را افزایش می‌دهد.
  2. نتایج تقریباً فوری به همراه دارد.
  3. می‌توان از آن‌ها با سایر روش‌های درمانی چون بوتاکس استفاده کرد تا صاف‌ترین و طبیعی‌ترین نتایج را برای پوست صورت به ارمغان آورند.
  4. اثرات تزریق ژل ظریف است و بعد از تزریق ظاهری طبیعی دارید.
  5. یکی از بزرگ‌ترین مزایای فیلرهای پوستی این است که می‌توانند ظاهر اسکار را بهبود بخشیده و به حداقل برسانند.
  6. تزریق ژل به زمان ریکاوری نیاز ندارد و می‌توانید این روش را در کمتر از ده دقیقه انجام دهید. اگرچه ممکن است تورم خفیفی در محل تزریق وجود داشته باشد، اما ظرف چند روز کاهش می‌یابد.

  مزایا و معایب تزریق ژل

  معایب:

  1. سرخی، تورم، درد، کبودی، خارش و کهیر جزو عوارض جانبی این روش هستند که اغلب بین 7 تا 14 روز از بین می‌روند.
  2. ماندگاری آن بین 12 تا 18 ماه است و نیاز به تزریق مکرر و مرتب برای حفظ نتایج خواهد داشت.
  3. از عوارض جانبی نادر تزریق ژل می‌توان به عفونت، نشت یا جابجایی ژل، واکنش التهابی شدید و آسیب به عروق خونی اشاره کرد.
  4. تزریق ژل اگر توسط افراد غیرمتخصص یا با مواد نامرغوب صورت گیرد، ممکن است باعث عدم تقارن در صورت شود.

  بیشتر بخوانید: عفونت لب بعد از تزریق ژل لب

  مزایا و معایب تزریق چربی

  برای مقایسه تزریق ژل و تزریق چربی به شکل دقیق و درست، نوبت به نقاط قوت و ضعف تزریق چربی می‌رسد که آگاهی از آن به شما کمک می‌کند بدانید در بین تزریق ژل یا چربی کدام گزینه ایده‌آل است.

  مزایا:

  1. چربی از بدن شما خارج می‌شود؛ برای همین خطر هرگونه واکنش آلرژیک تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
  2. نتایج طولانی ‌مدت، طبیعی و ایمن هستند.
  3. برخلاف روش‌های دیگری چون لیفت صورت، نیازی به جراحی نیست.
  4. روش پیوند چربی صورت یک روش غیر‌تهاجمی برای جوان‌سازی صورت است و خطر جابجایی مواد تزریقی وجود ندارد.

  مزایا و معایب تزریق چربی

  معایب:

  1. فرآیند از برداشت تا خالص‌سازی چربی زمان‌بر بوده و در مقایسه با تزریق ژل به زمان بیشتری برای تزریق نیاز دارد.
  2. پیوند چربی صورت هزینه بیشتری نسبت به ژل یا سایر روش‌های تزریقی خواهد داشت.
  3. زمان ریکاوری آن طولانی‌تر است.
  4. درد و ناراحتی، کبودی، تغییر شکل ناشی از تزریق نامناسب و آمبولی هم از عوارض جانبی نادر تزریق چربی به صورت است.

  سخن پایانی

  اگر با وجود تمامی توضیحاتی که داده شد هنوز انتخاب بین تزریق ژل یا چربی برایتان سخت است، پیشنهاد می‌کنیم با کلینیک زیبایی دلوان تماس بگیرید و راهنمایی‌های لازم در زمینه مقایسه تزریق ژل و تزریق چربی را دریافت کنید. انتخاب شما هرچه که باشد متخصصان دلوان با کمک تجهیزات به‌روز، تجربه خوبی را برایتان رقم خواهند زد.

  سوالات متداول

  • زمان ریکاوری تزریق چربی کمتر است یا ژل؟

  زمان ریکاوری معمول برای تزریق چربی حدود یک هفته است، در صورتی ‌که برای تزریق ژل اغلب بین 24 تا 48 ساعت خواهد بود.

  • بین تزریق ژل یا چربی کدام هزینه کمتری دارد؟

  هزینه اولیه تزریق ژل نسبت به تزریق چربی کمتر است؛ اما به دلیل نیاز مکرر به تزریق، هزینه‌های بیشتری در طول زمان به همراه خواهد داشت.

  • نتایج تزریق ژل ماندگارتر است یا تزریق چربی؟

  نتایج تزریق ژل بین 12 تا 18 ماه است، در مقابل تزریق چربی ماندگاری بسیار طولانی دارد و برای همین گاهی به آن روش نیمه دائمی هم گفته می‌شود.

  مقالات مرتبط:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  فرم دریافت خدمات

  رزرو خدمات از کلینیک دلوان
  فرم دریافت خدمات
  کلینیک زیبایی دلوان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اطلاعات تماس
  آدرس

  شعبه 1: شریعتی - شعبه 2: جردن

  09120250723

  Info@Dellvanclinic.com