درمان ورم بعد از کاشت مو
اشتراک‌گذاری

دلایل و درمان ورم بعد از کاشت مو

درمان ورم بعد از کاشت مو
 • ریزش مو یک تجربه ناخوشایند است که عوامل زیادی در آن نقش دارند و ژنتیک، کمبودهای مواد مغذی در بدن، استرس و … باعث بروز آن می‌شود. در بسیاری از موارد افراد به دنبال کاشت مو هستند تا اعتمادبه‌نفس خود را بازگردانند. با این ‌حال باید از تمام جنبه‌های آن چون دلایل و درمان ورم بعد از کاشت مو و … آگاه بود.

  کاشت مو هم مانند تمام جراحی‌ها، ممکن است برخی از ناراحتی‌های فیزیکی و عوارض چون تورم را به دنبال داشته باشد. تورم بعد از کاشت مو جای نگرانی ندارد و معمولاً اکثر افراد آن را تجربه می‌کنند. خبر خوب این است که با درک دلایل ورم بعد از کاشت مو، جلوگیری از آن امری راحت خواهد بود. اگر شما هم به فکر یافتن راه‌های جلوگیری از ورم بعد از عمل کاشت مو هستید ادامه این مطلب از کلینیک دلوان را بخوانید.

  آیا تورم بعد از کاشت مو طبیعی است؟

  آیا ورم بعد از کاشت مو طبیعی است؟

  قبل از پرداختن به دلایل و روش درمان ورم بعد از کاشت مو باید بدانید که این عارضه بسیار شایع بوده و ممکن است پس از چند روز به اوج خود برسد، اما پس از آن باید آرام‌آرام کم شود. تورم در طول جراحی و با تزریق ماده بی‌حس‌کننده یا بیهوشی عمومی شروع می‌شود و پس از 2 تا 6 روز به اوج خود می‌رسد. ممکن است تورم به سمت صورت حرکت کند و پیشانی، چشم‌ها و گونه‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. در برخی موارد، اگر تورم شدید است و همراه آن چشم‌ها متورم شده و یا پوست سیاه می‌شود باید فوراً با جراح خود تماس بگیرید.

  دلایل ورم بعد از کاشت مو

  در کل تورم می‌تواند در نتیجه التهاب یا احتباس مایعات ایجاد شود. برای آنکه روش درمان ورم بعد از کاشت مو را بدانید باید از علل بروز آن مطلع باشید. در کل این عارضه به 3 دلیل مهم و اصلی ایجاد می‌شود که عبارت‌اند از:

  1. واکنش طبیعی بدن در برابر آسیب و جراحت

  واکنش طبیعی بدن به تورم بعد از کاشت مو

  بروز تورم بعد از کاشت مو کاملاً طبیعی بوده و این روشی است که بدن در برابر هر نوع آسیب واردشده واکنش نشان می‌دهد. برش‌های ایجاد شده در طول جراحی کاشت مو نوعی آسیب است که می‌تواند ملتهب و متورم شود. در واقع پس از جراحی هرگونه عمل جراحی، از جمله پیوند مو، باعث آسیب بافتی و در پی آن ایجاد پاسخ التهابی چون تورم می‌شود. این پاسخ منجر به تجمع مایع و سلول‌های ایمنی در ناحیه آسیب‌دیده می‌شود که می‌تواند گسترش یابد و باعث تورم شود.

   

   

  جهت دریافت مشاوره، می‌توانید فرم زیر را پر کنید:

   

   

   

   

  2. عدم رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی

  یکی دیگر از دلایل ورم بعد از کاشت مو عدم رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی است. قرار گرفتن در وضعیت دراز کشیده برای مدت طولانی، خم کردن سر، ورزش شدید و … باعث اختلال در گردش طبیعی خون و مایعات در بدن می‌شود و خطر تورم را افزایش می‌دهد.

  3. استفاده از داروهای بی‌حس‌‌کننده

  یکی دیگر از موارد که قبل از پرداختن به بحث درمان ورم بعد از کاشت مو در مورد دلیل این امر باید به آن اشاره کرد، داروهایی است که برای جراحی تجویز می‌شود. برای تزریق بی‌حسی جراح از مایعی به نام لیدوکائین استفاده می‌کند. این مایع پوست را بلند می‌کند تا استخوان و بافت زیرین آسیبی نبیند و همان چیزی است که باعث ایجاد تورم می‌شود.

  جلوگیری از ورم بعد از عمل کاشت مو

  راه‌ها درمان ورم بعد از کاشت مو

  حال که با دلایل ورم بعد از کاشت مو آشنایی دارید و می‌دانید که یک فرآیند طبیعی است، باید راه‌های جلوگیری از ورم بعد از عمل کاشت مو را هم بشناسید. بیش از 8 راه وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانید تورم پس از کاشت مو را به حداقل برسانید. این موارد به شرح زیر است:

  1. از هدبند استفاده کنید

   

  همان‌طور که اشاره شد تجمع مایعات و فاصله گرفتن پوست از بافت استخوانی باعث تورم می‌شود. ممکن است پزشک برای درمان ورم بعد از کاشت مو از شما بخواهد تا از هدبند استفاده کنید تا از حرکت تورم روی صورت شما جلوگیری کند. حتی ممکن است از شما خواسته شود تا هدبند را حتی در زمان خواب و برای 1 الی 2 روز بعد از جراحی بپوشید.

  2. داروهای تجویزی خود را مصرف کنید

  جراح بعد از جراحی برای مقابله با این عارضه داروهایی استروئیدی تجویز می‌کند. شما باید این داروها را بین 2 تا 3 روز مصرف کنید. استروئیدها برای مقابله با تورم یا پیشگیری کامل از آن موثرتر هستند. همچنین اشکال مختلفی از آن (تزریق، کرم یا قرص) موجود است و بستگی دارد که پزشک کدام را برای شما تجویز می‌کند.

  3. سر خود را بالا نگه دارید

  بالا نگه داشتن سر برای کاهش تورم سر بعد از کاشت مو

  همان‌طور که اشاره شد یکی از دلایل ورم بعد از کاشت مو عدم رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی است. برای درمان ورم بعد از کاشت مو، باید سر خود را بالا نگه دارید. به این دلیل که جاذبه باعث افزایش تورم می‌شود. باید مطمئن شوید که سر خود را بالا نگه دارید تا زمانی که تورم به ‌طور کامل از بین برود. همچنین از هرگونه فعالیتی که مستلزم خم کردن سر به سمت پایین و جلو است، اجتناب کنید. باید از خم شدن برای بلند کردن فرزندان خود پرهیز کنید؛ زیرا همه این موارد می‌توانند ورم را بدتر کنند. اگر شغل شما مستلزم این است که در موقعیتی باشید که سرتان بالا نباشد، بهتر است چند روز مرخصی بگیرید.

  4. با زاویه 45 درجه بخوابید

  یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای جلوگیری از ورم بعد از عمل کاشت مو باید انجام دهید این است که وضعیت خواب خود را تنظیم کنید. البته، این یک اقدام موقت برای درمان ورم بعد از کاشت مو است و شما باید چند روز بعد از جراحی با زاویه 45 درجه بخوابید. مطمئن شوید که برای این کار بیش از چند بالش در دسترس دارید.

  5. آب زیادی بنوشید

  هیدراته ماندن یکی دیگر از راه‌های درمان ورم بعد از کاشت مو به شمار می‌رود. به این دلیل که آب به خارج شدن مایعات و داروهایی که در حین جراحی به سر تزریق می‌شود کمک می‌کند. ممکن است فکر کنید که نوشیدن آب تورم را بدتر می‌کند، اما در واقع این‌طور نیست. اگر به اندازه کافی آب ننوشید، احتمالاً تورم بیشتری را تجربه خواهید کرد؛ زیرا اگر بدن شما حس کم‌آبی داشته باشد، هر نوع مایعاتی را در خود نگه می‌دارد.

  6. استراحت کنید و استرس نداشته باشید

  استراحت، بهترین درمان تورم

  برای درمان ورم بعد از کاشت مو باید به صدای بدن خود گوش دهید. تورم به این معنی بوده که بدن شما هنوز در حال بهبود است؛ بنابراین، باید مطمئن شوید که درگیر هیچ‌گونه فعالیت سنگینی نیستید که می‌تواند وضعیت شما را بدتر و یا شما را بی‌قرار و مضطرب کند. برای بسیاری، تورم به‌خودی‌خود دلیلی برای نگرانی است، اما به خاطر داشته باشید که موقتی خواهد بود.

  7. از خوردن غذاهای شور پرهیز کنید

  یکی دیگر از کارهایی که برای جلوگیری از ورم بعد از عمل کاشت مو باید انجام دهید، دوری از خوراکی‌های دارای نمک زیاد و فرآوری شده است. با افزایش مصرف مقدار سدیم، بدن نیاز به ایجاد تعادل با حفظ آب بیشتر دارد؛ بنابراین، هر چه نمک بیشتری مصرف کنید، تورم بیشتری خواهید داشت.

  8. از ورزش کردن و فعالیت‌های سنگین خودداری کنید

  برای درمان ورم بعد از کاشت مو توصیه می‌شود تمرینات سخت و سنگین ورزشی انجام ندهید. عرق کردن یکی از دلایل این توصیه و دیگر احتمال بروز تورم است. ورزش سنگین می‌تواند باعث پارگی‌های کوچک در ماهیچه‌ها شود که در نتیجه پاسخ التهابی و تورم اضافی را به دنبال دارد. برای جلوگیری از تورم، باید حداقل یک ماه از رفتن به باشگاه اجتناب کنید.

  9. دیگر راه‌ها برای کاهش تورم

  • برای کاهش تورم به مدت 20 دقیقه چندین بار در روز از کمپرس سرد استفاده کنید.
  • حرکات ناگهانی سر را محدود کنید.
  • برای درمان ورم بعد از کاشت مو از مصرف الکل و تنباکو پرهیز کنید. این‌ها می‌توانند باعث اختلال گردش خون و بدتر شدن تورم شوند.

  چه زمانی تورم بعد از کاشت مو مشکل‌ساز است؟

  چه زمانی ورم بعد از کاشت مو مشکل‌ساز می شود؟

  بعد از بررسی دلایل ورم بعد از کاشت مو و راه‌های کاهش آن باید کمترین نگرانی را در این رابطه داشته باشید. با این ‌وجود اگر تورم پس از کاشت مو اگر بیش ‌از حد طبیعی باقی بماند، مشکل‌ساز است. اگر با علائم دیگری همراه باشد، ممکن است عفونت داشته باشید. در صورت بروز علائم زیر بهتر است هرچه سریع‌تر با پزشک خود مشورت کنید:

  • سرخی و التهاب
  • درد
  • گرما
  • عفونت
  • تب بالا
  • درد شدید

  در این مورد، باید فوراً با پزشک خود در تماس باشید؛ زیرا ممکن است منجر به آسیب به پیوند موهای شما شود و نتیجه‌ای که دوست دارید را از این عمل زیبایی نگیرید.

  سخن پایانی

  دلایل ورم بعد از کاشت مو بیشتر مربوط به واکنش طبیعی بدن در پاسخ به التهابات ناشی از جراحی و احتباس مایعات است. با این توضیحات ورم یک عارضه عادی بوده و به ‌مرور از بین می‌رود. بهترین راه درمان ورم بعد از کاشت مو هم رعایت نکات مراقبتی است که پزشک به شما توصیه می‌کند و نیازی به امتحان کردن روش‌های غیرمتعارف برای جلوگیری از ورم بعد از عمل کاشت مو نیست.

  دلایل ورم بعد از کاشت مو

  سوالات متداول

  تورم بعد از کاشت مو چقدر طول می‌کشد؟

  تورم یکی از عوارض جانبی رایج کاشت مو است. معمولاً در ناحیه پیشانی ایجاد می‌شود و 2 تا 6 روز پس از عمل ادامه می‌یابد. در موارد نادر، تورم می‌تواند پلک را درگیر کند.

  چگونه می‌توانم تورم بعد از کاشت مو را کاهش دهم؟

  برای درمان ورم بعد از کاشت مو مقدار زیادی آب بنوشید، سر خود را پایین نگه ندارید، با زاویه 45 درجه بخوابید و از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. علاوه بر این تمام نکات مراقبتی توصیه‌ شده توسط پزشک را اجرا کنید.

  در چه صورتی تورم بعد از کاشت مو مشکل‌ساز است؟

  در صورتی‌ که با عفونت، درد، التهاب، تب و علائمی از این‌ دست همراه شود و به‌خودی‌خود فروکش نکند باید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

  بیشتر بخوانید:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  فرم دریافت خدمات

  رزرو خدمات از کلینیک دلوان
  فرم دریافت خدمات
  کلینیک زیبایی دلوان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اطلاعات تماس
  آدرس

  شعبه 1: شریعتی - شعبه 2: جردن

  09120250723

  Info@Dellvanclinic.com