تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی
اشتراک‌گذاری

بررسی تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی و کاربرد هرکدام

تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی
 • در این مطلب به بررسی تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی پرداخته شده است که هر دو برای حل مشکل پلک استفاده می‌شوند؛ اما با یکدیگر تفاوت‌های مهم و عمده‌ای دارند. بسیاری از مردم این دو اصطلاح را اشتباه می‌گیرند؛ زیرا رویه و نحوه اجرای این دو مشابه به نظر می‌رسند. با این‌ حال، دلایل انجام هر یک از این موارد کاملاً متمایز است.

  شاید یکی از مواردی که از همان ابتدا برای مقایسه عمل بلفاروپلاستی با پتوز باید بگوییم این است که یکی از درمان‌ها برای اصلاح نقایص عملکردی ناحیه چشم به شمار می‌رود. در حالی ‌که هدف دیگری بهبود زیبایی چشم و صورت است. اگر دوست دارید بدانید فرق عمل بلفاروپلاستی و پتوز چیست؟ خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید.

  جراحی پتوز چیست؟

  جراحی پتوز روشی برای تثبیت عضله پلک فوقانی شما به شمار می‌رود؛ زیرا دچار ضعف شده است. پتوز می‌تواند باعث افتادگی پلک و منجر به مشکلاتی برای بینایی شود. هنگامی که این ضعف پیشرفت می‌کند، بسیاری از بیماران اذعان دارند که باید پلک‌ها یا ابروهای خود را بالا ببرند تا بتوانند ببینند. بسته به علت و شدت اختلال، در طول درمان، ماهیچه را می‌توان کوتاه و سفت کرد. در صورت لزوم ممکن است پوست و بافت اضافی برداشته شود.

  جراحی پتوز چیست؟

  بلفاروپلاستی چیست؟

  برای اطلاع از تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی باید به معرفی جراحی پلک یا همان بلفاروپلاستی هم پرداخت. بلفاروپلاستی یک عمل زیبایی است که پوست شل پلک را که در نتیجه از بین رفتن طبیعی کلاژن و الاستین ایجاد شده، اصلاح می‌کند. این درمان برای پلک بالا یا پایین مفید است و برای بازگرداندن ظاهر شاداب و پرانرژی چشم استفاده می‌شود. این روش شامل ایجاد یک برش بر روی چین طبیعی پلک بوده و بعد پوست اضافی پلک برش داده خواهد شد و بافت‌های زیرین ممکن است تغییر داده شود. از آنجایی‌ که این روش‌ها با بافت ظریف اطراف چشم سروکار دارند، انتخاب یک پزشک ماهر بسیار مهم است.

  جهت دریافت مشاوره، می‌توانید فرم زیر را پر کنید:

  بلفاروپلاستی چیست؟

  فرق عمل بلفاروپلاستی و پتوز چیست؟

  این دو رویه اهداف کاملاً متفاوتی را دنبال می‌کنند. یکی از آن‌ها با هدف بهبود ظاهر افتادگی پوست چشم در پلک فوقانی انجام می‌شود. مورد دیگر به رفع ضعف در عضله چشم می‌پردازد که منجر به مشکلات بینایی می‌شود. هرکدام دوره نقاهت متفاوتی دارند. بلفاروپلاستی را می‌توان هم‌زمان با اصلاح پتوز انجام داد که به تصمیم یک متخصص باتجربه و بیمار بستگی دارد. در کل برای مقایسه عمل بلفاروپلاستی با پتوز باید به موارد زیر توجه داشت:

  تفاوت در گروه هدف و کاندیداهای مناسب

  اگر ضعف عضلانی پلک بالایی شما باعث مشکلات بینایی می‌شود، ترمیم پتوز ممکن است ضروری باشد. شما به یک جراح ارجاع داده خواهید شد که می‌تواند آن را برطرف کند. کاندیدای ایده‌آل کسی است که پتوز پلک پس از تحریک عضله مولر بالا می‌رود، نه در حالت عادی.

  تفاوت در گروه هدف و کاندیداهای مناسب

  در مقابل تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی در این است که بلفاروپلاستی برای افرادی کاربرد دارد که دوست ندارند پوست پلکشان ظاهری افتاده و زیر پلک پایینی هم چین‌وچروک داشته باشد. جراحی پلک ممکن است برای پلک پایینی، بالایی یا برای هر دو انجام شود.

  بیشتر بخوانید: نحوه ماساژ چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی و مزایای آن

  تفاوت در عوارض جانبی

  اگر می‌خواهید بدانید که فرق عمل بلفاروپلاستی و پتوز چیست و شما به کدام برای حل مشکل خود نیاز دارید باید با عوارض جانبی این دو روش آشنا شوید که شامل موارد زیر می‌شود:

  عوارض پتوز:

  • خشکی چشم
  • عفونت
  • کبودی
  • ارتفاع نامتقارن پلک
  • تصحیح کم یا بیش ‌از حد عضلات پلک

  بهترین راه برای جلوگیری از عوارض جانبی شدید این است که پزشکی را انتخاب کنید که برای ترمیم پتوز آموزش ‌دیده باشد تا در نهایت بتوانید پلک خود را به اندازه کافی باز کنید.

  تفاوت در عوارض جانبی

  عوارض بلفاروپلاستی:

  • خشکی چشم
  • آسیب به ماهیچه پلک
  • عفونت و خونریزی
  • تاری دید
  • مشکل در بستن چشم‌ها
  • تغییر رنگ پوست
  • جای زخم قابل ‌توجه

  تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی در مدت زمان انجام

  برای مقایسه عمل بلفاروپلاستی با پتوز یکی از نکات مهمی که باید بررسی شود، تفاوت در مدت زمان انجام این دو روش است:

  • پتوز: بین 30 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. در بخش سرپایی انجام می‌شود و بیماران معمولاً می‌توانند در همان روز مرخص شوند. پس از ترمیم پتوز باید چند روز از محل کار خود مرخصی بگیرید تا بهبودی حاصل شود.
  • جراحی افتادگی پلک یا بلفاروپلاستی: این روش حدود یک ساعت طول می‌کشد. نتایج، طولانی مدت هستند و ماندگاری آن‌ از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. اکثر بیماران می‌توانند 5 الی 7 سال قبل از شروع روند پیری از نتیجه لذت ببرند.

  تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی در مدت زمان انجام

  تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی در مدت زمان لازم برای بهبودی

  اگر دوست دارید بدانید که فرق عمل بلفاروپلاستی و پتوز چیست؟ باید از مدت زمان لازم برای بهبودی آن مطلع شوید:

  • پتوز: مدت زمان بهبودی پس از پتوز برای هر بیماری با توجه به شرایطش منحصربه‌فرد خواهد بود؛ اما اگر بخواهیم یک چارچوب زمانی برای آن تعیین کنیم، بین 3 الی 4 ماه طول می‌کشد. زمان بهبودی اولیه 5 الی 7 روز است؛ بنابراین توصیه می‌شود مدتی از کار خود مرخصی بگیرید.
  • بلفاروپلاستی: 7 تا 14 روز طول می‌کشد تا بیماران بهبود پیدا کنند و دوباره به روتین زندگی عادی خود برگردند. بهبود کامل این ناحیه ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. مهم است که روزهای اول پس از عمل را به استراحت بگذرانید. بعد از پایان دو هفته می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

  بیشتر بخوانید: بهترین زمان کشیدن بخیه بلفاروپلاستی

  تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی در مدت زمان لازم برای بهبودی

  آیا می‌توان پتوز و بلفاروپلاستی فوقانی را هم‌زمان با هم انجام داد؟

  حال که تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی را می‌دانید ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا می‌توان این دو روش درمانی و زیبایی را هم‌زمان انجام داد. در پاسخ باید گفت که بیماران دارای افتادگی بیش ‌از ‌حد پوست اطراف و عضله چشم ضعیف از ترکیب عمل زیبایی بلفاروپلاستی و ترمیم پتوز سود خواهند برد. به این ترتیب هم می‌توانند ظاهر خود را جوان کرده و هم بینایی خود را بازیابی کنند.

  اگر در کنار مشکل پتوز، افتادگی پوست و بافت اضافی پلک دارید، می‌توانید هر دو روش درمانی را با هم ترکیب کنید؛ اما به‌ طور کلی بلفاروپلاستی پتوز را برطرف نمی‌کند. این روش برای بازگرداندن ظاهر جوان چشم شما کارایی دارد.

  از کجا بفهمیم به ترمیم پتوز یا جراحی بلفاروپلاستی نیاز است؟

  این سوالی است که هیچ‌کس بهتر از یک متخصص آگاه نمی‌تواند به آن پاسخ دهد و این شما نیستید که تصمیم بگیرید به کدام روش نیاز دارید. جراحان پلاستیک آناتومی صورت را با جزئیات مطالعه می‌کنند و این توانایی را دارند که بین پوست بیش ‌از حد آویزان‌ شده پلک (درماتوکالازیس) و پتوز واقعی تمایز قائل شوند؛ اما تصمیم اصلی در مورد اینکه چه درمانی برای شما مناسب‌تر است در دستان پزشک شما خواهد بود. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا با درک تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی بهترین گزینه را انتخاب کنید که با نیازهای شما مطابقت دارد.

  از کجا بفهمیم به ترمیم پتوز یا جراحی بلفاروپلاستی نیاز است؟

  شباهت‌ و فرق عمل بلفاروپلاستی و پتوز چیست؟

  بعد از مقایسه عمل بلفاروپلاستی با پتوز می‌توان تمامی تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو روش را در موارد زیر خلاصه کرد:

  • بلفاروپلاستی می‌تواند پوست اضافی پلک فوقانی را از بین ببرد، پتوز نیز می‌تواند این کار را انجام دهد.
  • بلفاروپلاستی باعث از بین بردن چین‌و‌چروک در پلک‌های بالایی و پایینی یا هر دو می‌شود و به چشم‌ها ظاهری هوشیارتر و جوان‌تر می‌دهد. پتوز این کار را نمی‌کند و بر اصلاح عضله پلک متمرکز است. به این معنی که عضله بالا برنده پلک را برای بهتر شدن بینایی بیمار بهبود می‌بخشد.
  • دیگر تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی در این است که ترمیم پتوز یک روش درمانی و پزشکی بوده، در حالی ‌که بلفاروپلاستی بیشتر یک عمل زیبایی به شمار می‌رود.

  سخن پایانی

  حال که می‌دانید فرق عمل بلفاروپلاستی و پتوز چیست؟ بهتر است برای مشخص شدن اینکه کدام روش درمانی یا زیبایی برایتان کاربرد بیشتری دارد به یک پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید. یک متخصص باتجربه بعد از بررسی مشکل شما، تفاوت پتوز و بلفاروپلاستی را توضیح داده و کمک می‌کند تا بهترین گزینه را انتخاب کنید. همچنین در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای مقایسه عمل بلفاروپلاستی با پتوز و انجام بهترین روش برای حل مشکل خود می‌توانید با کلینیک زیبایی دلوان در تماس باشید.

  سوالات متداول

  • منظور از بلفاروپتوز چیست؟

  بلفاروپتوز که به ‌اختصار پتوز نامیده می‌شود، وضعیت غیرطبیعی پلک‌های بالایی است که ضعیف شده و پایین‌تر از حد عادی هستند.

  • آیا بلفاروپلاستی باعث پتوز می‌شود؟

  در موارد نادر اگر بلفاروپلاستی به‌ درستی انجام نشود، می‌تواند باعث پتوز شود. به همین دلیل مهم است که جراحی را انتخاب کنید که تجربه خوبی داشته باشد.

  • آیا جراحی پتوز و بلفاروپلاستی یکی هستند؟

  خیر، برای مقایسه عمل بلفاروپلاستی با پتوز باید گفت که در جراحی پتوز به ترمیم عضله بالابر مربوط می‌شود. بلفاروپلاستی بیشتر در حل مشکل افتادگی و چروک پوست تمرکز دارد و عمل زیبایی است.

  مقالات مرتبط:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  فرم دریافت خدمات

  رزرو خدمات از کلینیک دلوان
  فرم دریافت خدمات
  کلینیک زیبایی دلوان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اطلاعات تماس
  آدرس

  شعبه 1: شریعتی - شعبه 2: جردن

  09120250723

  Info@Dellvanclinic.com