مراقبت بعد از کاشت مو
اشتراک‌گذاری

آشنایی با مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت بعد از کاشت مو
 • یک پیوند مو موفق به مهارت جراح مو و تکنیک مورد استفاده برای کاشت، کیفیت پیوندهای بیمار و موفقیت در انتقال فولیکول‌ها از محل برداشت به ناحیه پیوند بستگی دارد؛ اما رعایت نکات مراقبت بعد از کاشت مو به همان اندازه در موفقیت کاشت اثر دارد. صرف‌نظر از روش کاشت مویی که انتخاب می‌کنید، اگر به‌ خوبی از پیوندهای جدید خود مراقبت کنید، خطر پیوند موی ناموفق محدود می‌شود. پیوندهای جدید شما شکننده هستند و برای رشد مناسب باید به ممنوعیات بعد از کاشت مو هم توجه داشته باشید که همگی در ادامه بررسی شده است.

  نکات مهم برای مراقبت بعد از کاشت مو

  هر کسی که در گذشته کاشت مو انجام داده می‌تواند به شما بگوید که عمل جراحی واقعی ساده است و مشکلات زیادی را برای بیمار عادی تحمیل نمی‌کند. با این ‌حال، نیاز دارید که از قبل برای برنامه مراقبتی خود پس از کاشت برنامه‌ریزی کنید و اقدامات احتیاطی را انجام دهید تا پوست سر شما به‌ درستی بهبود یابد. مهم است که از قبل یاد بگیرید که بعد از ترمیم مو چه کارهایی را باید انجام دهید و چه کارهایی را انجام ندهید. پزشک شما اطلاعات زیادی در مورد نکات مراقبت بعد از کاشت مو در اختیار شما قرار می‌دهد تا به شما کمک کند از سر و پوست سر خود مراقبت کنید. این نکات عبارت‌اند از:

  جهت دریافت مشاوره، می‌توانید فرم زیر را پر کنید:

  نحوه شستشو و تمیز نگه ‌داشتن موها

  حفظ نظافت بخش مهمی از مراقبت‌های پس از پیوند است. توصیه می‌شود هفته‌ای دو بار پوست سر خود را با یک شامپو و نرم‌کننده ملایم بشویید تا پوست سر و موهای خود را در حالت مطلوب نگه ‌دارید. از محصولات حاوی مواد شیمیایی خشن استفاده نکنید؛ زیرا از ممنوعیات بعد از کاشت مو بوده و می‌توانند پوست سر شما را تحریک کرده و روند بهبودی را مختل کنند. همچنین برای شستشو به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • در طول پنج روز اول، موهای خود را به ‌آرامی و تنها با استفاده از یک فنجان آب بشویید.
  • خیلی محکم محل پیوند را نمالید و از ریختن جریان آب به ‌طور مستقیم روی پوست سر خودداری کنید.
  • بعد از چهار یا پنج روز، می‌توانید سر خود را زیر دوش آب ولرم با فشار متوسط بگیرید.
  • حفظ پاکیزگی به ایجاد محیطی سالم برای رشد موهای تازه کاشته شده شما کمک می‌کند.

  نحوه شستشو و تمیز نگه‌داشتن موها

  استفاده از ماسک‌های طبیعی

  یکی دیگر از نکات مراقبت بعد از کاشت مو این است که بعد از شش ماه به ‌طور مرتب از ماسک‌های طبیعی برای مو استفاده کنید که برای تقویت رشد و سلامت موهای تازه کاشته شده مفید خواهد بود. می‌توانید با استفاده از عسل، روغن‌زیتون و آووکادو یک ماسک موی مغذی درست کنید. این ماسک‌ها مواد مغذی ضروری را فراهم می‌کنند که به آب‌رسانی و تغذیه فولیکول‌های مو کمک خواهد کرد. قبل از این مدت می‌توان از محصولات پاک‌کننده مو یا کرم‌های طبیعی (با پایه کالاندولا، کنجد یا روغن نارگیل) که توسط کلینیک تجویز شده است استفاده کرد.

  استفاده از ماسک‌های طبیعی

  خوابیدن به شیوه درست

  برای مراقبت بعد از کاشت مو باید خوابیدن به شکل صحیح را بلد باشید. در دو شب اول حالت نیمه نشسته بگیرید و از یک بالش مخصوص برای حمایت از گردن خود استفاده کنید. این کار از تورم ناحیه پیشانی و از تماس ناحیه گیرنده با ملحفه‌ها جلوگیری می‌کند که از ممنوعیات بعد از کاشت مو است. همچنین به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • ناحیه گیرنده می‌تواند با بالش تماس داشته باشد؛ اما توصیه می‌شود یک پوشک یک‌بارمصرف جاذب روی آن قرار دهید تا سبوم ترشح‌شده از جای زخم را جذب کند.

  بیشتر بخوانید: بررسی نشانه های کاشت مو موفق

  • با بالا بردن سر در طول شب همچنین می‌توانید از حوله استفاده کرده و آن را دور گردن بپیچند تا حرکت سر در شب محدود شود. روش دیگر، بالش مسافرتی را می‌توان برای حدود 9 روز پس از عمل استفاده کرد.

  خوابیدن به شیوه درست

  آشنایی با روش‌های کاهش تورم

  وقتی صحبت از کاشت مو می‌شود که با استفاده از روش‌های DHI یا Sapphire FUE انجام شده، بروز تورم بسیار نادر است. با این‌ وجود تورم می‌تواند پیشانی و ناحیه اطراف چشم را تحت تأثیر قرار دهد و ممکن است دو تا پنج روز طول بکشد که در روز چهارم به شکل حداکثری خواهد بود. برای کاهش تورم و مراقبت بعد از کاشت مو می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • طبق تجویز پزشک و زیر نظر او دارویی به نام دگزامتازون را مصرف کنید.
  • برای جلوگیری از تورم اپیدرم بالای ابروها، یک پارچه شستشوی پر از تکه‌های یخ را روی ناحیه پیشانی قرار دهید.
  • جلوگیری از پایین آمدن تورم، یک هدبند فومی روی پیشانی قرار دهید.

  آشنایی با روش‌های کاهش تورم

  رابطه جنسی بعد از کاشت مو

  یکی از ممنوعیات بعد از کاشت مو فعالیت جنسی است که در 15-10 روز اول مجاز نیست. هنگامی که ریتم عادی زندگی خود را از سر گرفتید، رابطه جنسی مجاز خواهد بود. در واقع به دلیل فشارخونی که رابطه جنسی در جمجمه و پوست سر ایجاد می‌کند، این کار ممنوع است.

  بیشتر بخوانید: دوام و ماندگاری کاشت مو

  رژیم غذایی بعد از کاشت مو

  از دیگر نکات مراقبت بعد از کاشت مو نوشیدن آب فراوان به ‌طور منظم است. علاوه بر آن توصیه می‌شود از یک رژیم غذایی سالم، کم قند و چربی، بر پایه گوشت، سبزیجات و سالاد استفاده کنید. همچنین توجه به اصول زیر برای تغذیه بهتر در دوران بهبودی ضروری است:

  • از مصرف غذاهای شور و تند پرهیز کنید.
  • مکمل‌های حاوی مواد معدنی (کلسیم، منیزیم، روی، آهن، فسفر، منگنز، سلنیوم، پتاسیم…) و ویتامین‌ها تا شش ماه می‌توانند به رشد خوب مو کمک کنند.

  رژیم غذایی بعد از کاشت مو

  فراموش نکنید که یک رژیم غذایی سالم، غنی از مواد معدنی و ویتامین‌ها و کم چربی، به تأمین خون با اکسیژن و مغذی مناسب برای کاشت مو کمک می‌کند.

  فعالیت، کار و ورزش بعد از کاشت مو

  اگر فعالیت حرفه‌ای و کار شما نسبتاً کم‌تحرک است، به خود اجازه دهید دو یا سه روز استراحت کنید. اگر شغل شما بیشتر فیزیکی است، یک هفته استراحت کوتاه توصیه می‌شود. همچنین توجه به نکات مراقبت بعد از کاشت مو زیر هم مهم خواهد بود:

  • ورزش‌های متوسط ​​مانند دوچرخه‌سواری، یوگا یا دویدن را می‌توان یک ماه پس از کاشت مو از سر گرفت.
  • ورزش‌های سنگین که نیاز به تلاش بدنی شدید دارند، مانند ورزش‌های تیمی، اسکواش یا تمرینات وزنه‌برداری، نباید قبل از سه ماه از سرگیری شوند؛ زیرا فشارخونی که بر روی بدن و به‌خصوص سر اعمال می‌کنند زیاد است.
  • یکی از ممنوعیات بعد از کاشت مو حداقل برای یک ماه شنا کردن است. همچنین باید از حمام، سونا، آبگرم و هرگونه فعالیتی که باعث گرم شدن غیرطبیعی اپیدرم می‌شود خودداری کرد.

  بیشتر بخوانید: مزوتراپی بعد از کاشت مو

  اصلاح و پیرایش بعد از کاشت مو

  می‌توانید پیوندهای کاشته ‌شده را پس از 6 ماه رشد مجدد بتراشید. قبل از این مدت می‌توان موهای جدید خود را با قیچی کوتاه کرد. از طرف دیگر، ناحیه اهداکننده را می‌توان پس از 1 ماه کوتاه کرد تا سطح رشد مجدد روی کل سر شما هماهنگ شود. با این ‌حال، توصیه می‌شود برای مراقبت بعد از کاشت مو در سال اول سر خود را اصلاح نکنید.

  اصلاح و پیرایش بعد از کاشت مو

  کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

  یک باندانا در کلینیک دریافت خواهید کرد که باید در هر زمان بیرون از منزل یا در طول سفر بودید از آن استفاده کنید. این سرپوش از پوست سر شما در برابر گردوغبار، آفتاب و سایر عوامل محیطی محافظت می‌کند. لطفاً این کلاه را به مدت 7 روز پس از عمل بپوشید، پس از آن می‌توانید هر کلاه دیگری را که دوست دارید استفاده کنید.

  هنگام انتخاب یک سرپوش مناسب برای دوره بعد از عمل، مهم است که کلاهی انتخاب کنید که خیلی محکم روی نواحی گیرنده قرار نگیرد. در بیرون از منزل یا تا زمانی که دیگر دلمه وجود ندارد برای مراقبت بعد از کاشت مو، تا 2 هفته از سرپوش استفاده کنید. همچنین تمیز نگه‌ داشتن باندانا بسیار مهم است تا باعث ایجاد عفونت در نواحی حساس پوست سر نشود.

  توصیه‌های دارویی بعد از کاشت مو

  بعد از کاشت مو آنتی‌بیوتیک‌های تجویز می‌شوند که برای جلوگیری از عفونت‌های احتمالی و اطمینان از پیشرفت رشد مو باید استفاده کنید. همچنین ممکن است یکی یا چند مورد از اقلام دارویی زیر نیز برای شما تجویز شود:

  • کرم آنتی‌بیوتیک نیز ممکن است در طول روند بهبودی مورد نیاز باشد. هنگامی که جوش یا برجستگی در ناحیه گیرنده یا اهداکننده مشاهده شد، این کرم باید مستقیماً روی نواحی ملتهب زده شود.

  بیشتر بخوانید: استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

  • ماینوکسیدیل در صورت لزوم قابل تجویز است. بیماران مرد باید از ماینوکسیدیل 5 درصد و زنان باید 2 درصد را 1 ماه پس از عمل استفاده کنند.
  • مصرف بیوتین یکی دیگر از نکات مراقبت بعد از کاشت مو است. برای بیوتین نیازی به نسخه نیست، می‌توان آن را آزادانه در هر داروخانه‌ای خریداری کرد.

  توصیه‌های دارویی بعد از کاشت مو

  ممنوعیات بعد از کاشت مو

  • تا ده روز بعد از کاشت مو یک قطره الکل ننوشید؛ به‌خصوص اگر پزشک معالجتان آنتی‌بیوتیک تجویز کرده است.
  • حداقل دو تا سه هفته بعد از عمل سیگار نکشید.
  • از مصرف آسپرین که خون را رقیق می‌کند و می‌تواند مانع از بهبودی مناسب شود، خودداری کنید.
  • در ماه اول، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و همچنین باران ممنوع است.
  • تمام محصولات تهاجمی مو، ژل‌ها، واکس‌ها یا رنگ‌ها و همچنین استفاده از شانه یا برس تا بهبودی کامل ممنوع است و یکی از مهم‌ترین نکات مراقبت بعد از کاشت مو به شمار می‌رود.
  • برای جلوگیری از آسیب رساندن به پیوندها و به خطر افتادن رشد مجدد آن‌ها باید از کلاه ایمنی موتورسیکلت و کلاه پشمی در سه ماه اول اجتناب شود.
  • تا سه ماه از شنا کردن در دریا یا استخر و از خاراندن ناحیه پیوند شده خودداری کنید.

  ممنوعیات بعد از کاشت مو

  سخن پایانی

  رعایت نکات و دستورالعمل‌هایی که برای مراقبت بعد از کاشت مو به شما داده می‌شود یکی از شروط اصلی موفق شدن این عمل زیبایی است. البته تبحر جراح و انتخاب یک کلینیک با تجهیزات به‌روز هم در موفقیت آن اثر دارد. برای همین پیشنهاد می‌شود برای کاشت مو از کلینیک زیبایی دلوان دیدن کرده و یک وقت مشاوره بگیرید.

  سوالات متداول

  • نتایج موفقیت‌آمیز رعایت نکات مراقبت بعد از کاشت مو چه زمانی قابل‌مشاهده است؟

  نتایج کاشت مو در صورت مراقبت درست بعد از هشت تا دوازده ماه قابل‌مشاهده است.

  • آیا می‌توانم کلاه پشمی یا کلاه ایمنی بعد از کاشت بپوشم؟

  پس از کاشت مو، سر شما تا حد امکان باید نفس بکشد. کلاه پشمی پس از یک ماه و همچنین کلاه ایمنی، آتش‌نشانی یا موتورسیکلت سه ماه بعد مجاز است.

  • آیا بعد از کاشت مو می‌توان رابطه جنسی داشت؟

  خیر، رابطه جنسی از ممنوعیات بعد از کاشت مو حدود 10 تا 15 روز است.

  مقالات مرتبط:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  فرم دریافت خدمات

  رزرو خدمات از کلینیک دلوان
  فرم دریافت خدمات
  کلینیک زیبایی دلوان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اطلاعات تماس
  آدرس

  شعبه 1: شریعتی - شعبه 2: جردن

  09120250723

  Info@Dellvanclinic.com